Ammo "Enfild" stadionida o‘tkazilgan uchrashuvning eng diqqatga sazovor jihati gollar emas, balki tribunadagi muxlislarning reaksiyasi bo‘ldi. Mezbon jamoa muxlislari "Manchester Siti" himoyachisi Mark Gexi to‘pga egalik qilgan har safar uni hushtaklar bilan qarshi olishdi.
Bu vaziyatning sabablari o‘tgan yildagi transferlar bilan bog‘liq. O‘tgan yozda "Liverpul" 25 yoshli himoyachining transferi uchun "Kristal Pelas" klubiga 35 million funtdan yuqori taklif bilan chiqdi, biroq kelishuv amalga oshmadi.
Qishki transfer davrida esa Gexi 20 million funt va bonuslar evaziga "Manchester Siti" jamoasiga o‘tdi. Ushbu holat, tabiiyki, "Liverpul" muxlislarining kayfiyatiga ta’sir qildi.
Uchrashuvdan keyin Mark Gexi ushbu hushtaklarga xotirjamlik bilan munosabat bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, muxlislarning bu harakatlariga ta’sir o‘tkaza olmaydi, lekin o‘z jamoasi muxlislariga minnatdor.
"Ular butun o‘yin davomida meni qo‘llab-quvvatlashdi", dedi himoyachi. Gexi o‘z fikrida bunday o‘yinlarda ruhiy barqarorlikning ahamiyatiga urg‘u berdi.
Uning aytishicha, katta bosim ostida o‘ynashda muhim narsa — xatolardan keyin o‘zini qanday tutishdir. "Xato qilish mumkin, lekin asosiysi — keyingi harakatlaringga e’tibor qaratish va jamoadoshlaringga foyda keltirish", deya qo‘shimcha qildi u.
Qisqasi, "Enfild"dagi hushtaklar Gexi uchun ruhiy sinov bo‘ldi. Ammo u bu sinovdan muvaffaqiyatli o‘tib, o‘zini xotirjam saqlay oldi.
Endi esa uning oldidagi asosiy vazifa — bu ruhiy barqarorlikni kelgusi o‘yinlarda ham saqlab qolish. Manba: one.uz

Марк Гекси спокойно ответил на свистки на Энфилде
В 25-м туре Английской Премьер-лиги "Манчестер Сити" на выезде обыграл "Ливерпуль" со счётом 2:1, усилив борьбу за чемпионство. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однако самым заметным моментом матча, прошедшего на стадионе "Энфилд", стали не голы, а реакция болельщиков на трибунах. Болельщики хозяев встречали защитника "Манчестер Сити" Марка Гекси свистом каждый раз, когда он владел мячом.
Причины этой ситуации связаны с трансферами прошлого года. Прошлым летом "Ливерпуль" сделал предложение клубу "Кристал Пэлас" свыше 35 миллионов фунтов за 25-летнего защитника, но сделка не состоялась.
Зимой же Гекси перешёл в "Манчестер Сити" за 20 миллионов фунтов и бонусы. Эта ситуация, естественно, повлияла на настроение болельщиков "Ливерпуля".
После матча Марк Гекси спокойно отнёсся к свисткам. По его словам, действия болельщиков не влияют на него, но он благодарен фанатам своей команды.
"Они поддерживали меня на протяжении всей игры", — сказал защитник. Гекси подчеркнул важность психологической устойчивости в таких матчах.
По его словам, главное при игре под большим давлением — это то, как ты ведёшь себя после ошибок. "Ошибаться можно, но главное — обращать внимание на последующие действия и приносить пользу партнёрам по команде", — добавил он.
Короче говоря, свистки на "Энфилде" стали для Гекси психологическим испытанием. Но он успешно справился с этим испытанием и сохранил спокойствие.
Теперь его главная задача — сохранить эту психологическую устойчивость и в будущих матчах. Источник: one.uz