"Barselona" futbol klubi prezidentligiga nomzod Viktor Font jamoa bosh murabbiyi Hansi Flikni o‘zining sport strategiyasi bilan ishontirishga qat’iy qaror qilganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, klub yaqin kunlarda yangi sport loyihasini taqdim etadi. Fontning ta’kidlashicha, bu loyiha aynan Flik izlayotgan barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan.
Fontning fikricha, hozirgi sharoitda Flikning qoniqish darajasi yuqori bo‘lsa ham, taklif qilinayotgan tizimli yondashuv uni yanada mamnun qiladi. Chunki bu rejada nafaqat natijalarga erishish, balki qarorlar qabul qilish va klubni barqaror rivojlantirish usullari ham o‘rganilgan.
Nomzodning so‘zlariga ko‘ra, “barqarorlik” deganda klubda shoshma-shosharlik va oldindan o‘ylamasdan qilingan qarorlar kamaytirilishi nazarda tutiladi. Masalan, faqat maoshlar fondini qisqartirish uchun bir futbolchini qo‘yib yuborib, keyinchalik himoyada muammo yuzaga kelgach, yangi futbolchini shoshilinch taklif qilishga ehtiyoj qolmasligi kerak.
Font bu fikrni misol bilan izohladi: agar Inigo Martinesni maoshlar yukini kamaytirish uchun qo‘yib yuborib, keyin himoyadagi muammolarni bartaraf etish uchun Joao Kanseluni chaqirishga majbur bo‘lsangiz, bu noto‘g‘ri yondashuvning klassik misolidir. Uningcha, bunday holatlardan qochish uchun har bir qaror oldindan puxta rejalashtirilishi kerak.
Xulosa qilib aytganda, Fontning da’vosi shundan iboratki, Flik uchun eng muhim narsa – oldindan hisob-kitob qilinib, aniq rejalashtirilgan loyiha bo‘lib, bu har kuni yangi rejalar yozilavermaydigan tizimni anglatadi. Bu esa muxlislar uchun oddiy qilib aytganda, “favqulodda choralar bilan muammolarni yopish” o‘rniga, barqaror va mantiqiy yondashuv bilan ishlashni anglatadi.

Виктор Фонт пообещал стабильный проект для Барселоны
Кандидат на пост президента футбольного клуба "Барселона" Виктор Фонт заявил, что он твердо намерен убедить главного тренера команды Ханси Флика в своей спортивной стратегии. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, клуб в ближайшие дни представит новый спортивный проект. По словам Фонта, этот проект направлен именно на обеспечение той стабильности, которую ищет Флик.
По мнению Фонта, несмотря на то, что в текущих условиях уровень удовлетворенности Флика высок, предлагаемая системная модель сделает его еще более довольным. Ведь в этом плане изучены не только способы достижения результатов, но и методы принятия решений и устойчивого развития клуба.
По словам кандидата, под "стабильностью" подразумевается сокращение поспешных и необдуманных решений в клубе. Например, не должно быть ситуации, когда ради сокращения фонда зарплат отпускают одного футболиста, а затем, столкнувшись с проблемами в обороне, срочно предлагают нового игрока.
Фонт пояснил эту мысль на примере: если отпустить Иниго Мартинеса для снижения нагрузки на фонд зарплат, а затем, чтобы решить проблемы в обороне, вынуждены вызвать Жоау Канселу, это классический пример неправильного подхода. По его мнению, чтобы избежать таких ситуаций, каждое решение должно быть тщательно спланировано заранее.
В заключение Фонт утверждает, что для Флика самое важное — это заранее просчитанный и четко спланированный проект, который не предполагает постоянного переписывания планов. Проще говоря для болельщиков это означает работу с устойчивым и логичным подходом вместо "закрытия проблем экстренными мерами".