U bu uslubni 1976 yilgi Yevropa chempionati finalida birinchi marta qo‘llagan edi. Panenka o‘sha paytdagi qarorini izohlar ekan, asosiy maqsadi raqibni masxara qilish emas, balki gol urish bo‘lganini ta’kidladi.
Bu haqda euro-football.ru xabar berdi. Antonin Panenka Cadena SER radiosining El Larguero dasturida bergan intervyusida, final o‘yinida faqat gol urish haqida o‘ylaganini aytdi.
“Men futbolni sevaman va hech kim ustidan kulishni istamaganman. O‘sha vaziyatda bu uslub g‘alaba uchun eng ishonchli yo‘l deb hisoblaganman”, dedi u.
Bundan tashqari, Panenka Afrika millatlar kubogi finalida Braim Diasning “panenka” uslubida zarba berib, gol ura olmagani haqida ham fikr bildirgan edi. Shu bilan birga, u futbol maydonida bunday uslub ijodkorlik va mahoratni ifodalaydi, deb hisoblaydi.

Легенда чешского футбола Антонин Паненка заявил, что пенальти, выполненный в стиле, названном его именем — «паненка», не является оскорблением соперника. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он впервые применил этот стиль в финале чемпионата Европы 1976 года. Комментируя своё решение того времени, Паненка подчеркнул, что его главной целью был не насмешка над соперником, а забитый гол.
Об этом сообщает euro-football.ru. В интервью радиостанции Cadena SER в программе El Larguero Антонин Паненка рассказал, что в финальной игре думал только о том, чтобы забить гол.
«Я люблю футбол и никогда не хотел смеяться над кем-либо. В той ситуации я считал этот приём самым надёжным способом победить», — сказал он.
Кроме того, Паненка высказался о том, что в финале Кубка африканских наций Брайм Диас не смог забить гол, исполнив удар в стиле «паненка». При этом он считает, что такой стиль на футбольном поле выражает креативность и мастерство.