Angliya Premer-ligasida chempionlik uchun kurash tobora qizg‘in tus olmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
“Arsenal” 6 ochkolik farq bilan peshqadamlik qilayotgan bir vaqtda, ikkinchi o‘rindagi “Manchester Siti” 26-turda o‘z maydonida “Fulxem”ga qarshi o‘yin o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Avvalgi turda “Liverpul”ni mehmonda 2:1 hisobida mag‘lubiyatga uchratgan Xosep Gvardiolaning jamoasi bu safar o‘z muxlislari oldida g‘alaba qozonishni maqsad qilgan.
Mazkur uchrashuvdan oldin ko‘pchilikning e’tibori “Liverpul”ga qarshi o‘yinda jarohat olgan yosh himoyachi Abduqodir Husanovning holatiga qaratilgan edi. Ikkinchi bo‘lim boshida darvozabon Donnarumma bilan to‘qnashuvdan so‘ng Husanov maydonni tark etishga majbur bo‘lgandi.
Biroq bosh murabbiy Xosep Gvardiola muxlislarni tinchlantirib, Husanovning “Fulxem”ga qarshi o‘ynashga tayyor ekanini ma’lum qildi. Gvardiola Husanovning tiklanishi jamoa uchun ayni vaqtda juda muhim ekanini ta’kidladi.
Chunki asosiy himoyachilar Ruben Diash va Yoshko Gvardiol jarohat tufayli safdan chiqqan. Yanvar oyida Husanov “Manchester Siti”ning eng yaxshi futbolchisi deb topilgani ham uning jamoa uchun qanchalik muhim ekanini ko‘rsatadi.
Murabbiy Husanovning jismoniy kuchi va tezkorligini alohida qayd etdi, ammo uning o‘yinni tushunishi, vaziyatni oldindan his qilishi va to‘g‘ri pozitsiyani tanlashi ham katta afzallik ekanini urg‘uladi. Gvardiolaning so‘zlariga ko‘ra, Husanov nafaqat kuchli va tezkor futbolchi, balki aqlli va strategik fikrlay oladigan himoyachidir.
Shuningdek, murabbiy Husanovning to‘p bilan o‘ynash mahorati ham yaxshilanayotganini qayd etdi. U murabbiylar shtabining ko‘magida yanada rivojlanmoqda va kelajakda “Siti”ning markaziy himoyasida uzoq yillar davomida o‘ynay oladigan futbolchiga aylanishi mumkin.
“Manchester Siti” va “Fulxem” o‘rtasidagi bahs 11 fevraldan 12 fevralga o‘tar kechasi, Toshkent vaqti bilan soat 00:30 da boshlanadi. Muxlislar esa Husanovning maydonga tushib, o‘z mahoratini yana bir bor namoyish etishini intiqlik bilan kutmoqda.

В Английской Премьер-лиге борьба за чемпионство становится все более напряженной. Об этом сообщает Zamin.uz.
«Арсенал» лидирует с отрывом в 6 очков, в то время как команда, занимающая второе место — «Манчестер Сити» — готовится к домашнему матчу 26-го тура против «Фулхэма». В предыдущем туре команда Хосепа Гвардиолы одержала победу над «Ливерпулем» со счетом 2:1 на выезде, и теперь ставит целью выиграть перед своими болельщиками.
Перед этой встречей внимание многих было сосредоточено на состоянии молодого защитника Абдукодира Хусанова, который получил травму в матче против «Ливерпуля». В начале второго тайма после столкновения с вратарём Доннаруммой Хусанов был вынужден покинуть поле.
Однако главный тренер Хосеп Гвардиола успокоил болельщиков, заявив, что Хусанов готов сыграть против «Фулхэма». Гвардиола подчеркнул, что восстановление Хусанова сейчас очень важно для команды.
Это связано с тем, что основные защитники Рубен Диаш и Йошко Гвардиол выбиты из строя из-за травм. В январе Хусанов был признан лучшим игроком «Манчестер Сити», что также свидетельствует о его значимости для команды.
Тренер особо отметил физическую силу и быстроту Хусанова, а также подчеркнул, что его понимание игры, предвидение ситуации и правильный выбор позиции являются большим преимуществом. По словам Гвардиолы, Хусанов — не только сильный и быстрый футболист, но и умный защитник, способный стратегически мыслить.
Кроме того, тренер отметил, что навыки игры Хусанова с мячом также улучшаются. Под руководством тренерского штаба он продолжает развиваться и в будущем может стать игроком центральной защиты «Сити» на долгие годы.
Матч между «Манчестер Сити» и «Фулхэмом» начнется в ночь с 11 на 12 февраля в 00:30 по ташкентскому времени. Болельщики с нетерпением ждут выхода Хусанова на поле и очередного демонстрации его мастерства.