Afsonaviy futbolchi Antonin Panenka futbol tarixida o‘z nomi bilan atalgan uslubiy penalti zarbasi bilan tanilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu zarbani 1976 yilgi Yevropa chempionati finalida amalga oshirgani bilan mashhur bo‘lgan. Panenka o‘zining so‘nggi intervyularidan birida «panenka» uslubidagi zarba raqibni mensimaslik yoki hurmatsizlik emasligini ta’kidladi.
Mazkur usulni tanlashdagi asosiy sabab gol urishning ishonchli yo‘lini topish edi, deb izoh berdi u. Panenkaning so‘zlariga ko‘ra, o‘sha vaziyatda u raqibni masxara qilishni emas, aksincha, gol urishning eng samarali usulini tanlagan.
«Yevropa chempionati finalida raqibni kamsitish haqida o‘ylash mumkin emas. Men futbolni juda yaxshi ko‘raman va hech qachon kimnidir masxara qilishni istamaganman.
Bu zarba gol urishning eng yaxshi usuli edi», — dedi Panenka Cadena SER radiosining El Larguero dasturida bergan intervyusida. Shuningdek, u avvalroq boshqa futbolchilarning ham «panenka» uslubini qo‘llashga urinishlarini kuzatganini va ba’zi hollarda bu usul muvaffaqiyatsiz chiqqanini qayd etdi.
Xususan, u Braim Diasning Afrika kubogi finalida ushbu usuldan foydalangan holda gol ura olmaganini ham izohlagan. Bu holatda futbolchining ruhiy tayyorgarligi va ijro mahorati muhim ahamiyat kasb etishini aytib o‘tgan.

Легендарный футболист Антонин Паненка известен в истории футбола своим стилем исполнения пенальти, который носит его имя. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он стал знаменит благодаря тому, что выполнил этот удар в финале чемпионата Европы 1976 года. В одном из своих последних интервью Паненка подчеркнул, что удар в стиле «паненка» не является проявлением пренебрежения или неуважения к сопернику.
Основной причиной выбора этого способа он назвал поиск надежного способа забить гол, — пояснил он. По словам Паненки, в той ситуации он не хотел насмехаться над соперником, а наоборот, выбрал самый эффективный способ забить гол.
«В финале чемпионата Европы нельзя думать о том, чтобы унизить соперника. Я очень люблю футбол и никогда не хотел никого высмеивать.
Этот удар был лучшим способом забить гол», — сказал Паненка в интервью радиостанции Cadena SER в программе El Larguero. Также он отметил, что ранее наблюдал попытки других футболистов исполнить удар в стиле «паненка», и в некоторых случаях этот способ не удавался.
В частности, он прокомментировал, что Брайм Диас не смог забить гол этим способом в финале Кубка Африки. В этом случае важное значение имеют психологическая подготовка футболиста и мастерство исполнения.