Antonin Panenka futbol tarixida o‘z nomi bilan atalgan "panenka" uslubidagi penalti zarbasi haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Chex futbol afsonasi bu uslubni ilk bor 1976 yilgi Yevropa chempionati finalida qo‘llagan. Panenka bu zarba raqibni mensimaslik yoki masxara qilish maqsadida emas, balki eng ishonchli tarzda gol urish yo‘lini topish uchun qo‘llanilganini ta’kidladi.
Bu haqda euro-football.ru xabar berdi. Panenka Cadena SER radiosining El Larguero dasturida bergan intervyusida, futbolchi ayniqsa final kabi muhim o‘yinlarda raqibni kamsitish emas, balki jamoasining g‘alabasi uchun harakat qilish haqida o‘ylashi lozimligini qayd etdi.
U futbolni chin yurakdan sevishini va hech qachon hech kimni mensimaslik yoki kamsitishni maqsad qilmaganini aytdi. Shuningdek, Panenka "panenka" uslubi o‘sha vaziyat uchun eng maqbul va samarali usul bo‘lganini qo‘shimcha qildi.
U avvalroq Braim Diasning Afrika Millatlar Kubogi finalida "panenka" uslubida gol ura olmaganiga ham izoh bergan edi. Panenka fikriga ko‘ra, bu uslub nafaqat ijodkorlikni, balki katta mas’uliyatni ham talab qiladi.

Антонин Паненка высказал своё мнение о пенальти в стиле "паненка", названном в честь него в истории футбола. Об этом сообщает Zamin.uz.
Чешская футбольная легенда впервые применил этот стиль в финале чемпионата Европы 1976 года. Паненка подчеркнул, что этот удар не предназначен для того, чтобы унизить или насмехаться над соперником, а используется как самый надёжный способ забить гол.
Об этом сообщает euro-football.ru. В интервью радиостанции Cadena SER в программе El Larguero Паненка отметил, что футболист должен думать не о том, чтобы унизить соперника, а о том, чтобы бороться за победу своей команды, особенно в таких важных матчах, как финал.
Он сказал, что искренне любит футбол и никогда не ставил целью унижать или оскорблять кого-либо. Также Паненка добавил, что стиль "паненка" был наиболее подходящим и эффективным способом в той ситуации.
Ранее он также прокомментировал неудачу Брайма Диаса забить гол в стиле "паненка" в финале Кубка африканских наций. По мнению Паненки, этот стиль требует не только творчества, но и большой ответственности.