Angliya futbol muxlislari FIFA tomonidan 2026-yilgi Jahon chempionati uchun belgilangan chipta narxlariga norozilik bildirishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ular o‘z pozitsiyalarini ancha oldin ko‘rsatib, taqdim etilgan qimmat chiptalarni sotib olishdan bosh tortishdi. Gap nafaqat oddiy chiptalar, balki final o‘yinlari uchun narxi 3130 dan 6489 funtgacha bo‘lgan chiptalar haqida ham ketmoqda.
Muxlislar bu narxlarni qabul qilmay, "rahmat, kerak emas" deya rad etishdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, «England Supporters Travel Club»ning 30 ming a’zosidan 90 foizi FIFA tomonidan taklif etilgan narxlardagi chiptalarni sotib olishni istamagan.
Bu holat Angliya futbol assotsiatsiyasi sotuv natijalarida ham yaqqol sezildi. Masalan, 19-iyul kuni Nyu-Jersidagi «MetLife Stadium»da o‘tadigan final uchun ajratilgan 4500 ta chiptadan atigi 3409 tasi sotilgan.
Qolgan 1091 ta chipta esa xarid qilinmay qolgan va ularning umumiy qiymati 7,1 million funtdan oshgan. Ushbu sotilmagan chiptalarning aksariyati eng qimmat — 1-toifadagi joylarga tegishli bo‘lib, bu narxning muxlislar uchun qanchalik mos kelmasligini yana bir bor ko‘rsatadi.
Yarim final o‘yinlari uchun ham vaziyat shunga o‘xshash: 3500 o‘rindan faqat 2686 tasi sotilgan. Arzonroq, ya’ni 45 funtlik chiptalar tez sotilgan bo‘lsa-da, narxi 687 dan 2370 funtgacha bo‘lgan chiptalar ko‘p miqdorda qolib ketgan.
Shu ma’lum bo‘ldiki, muxlislar nafaqat o‘yindan zavq olishni, balki o‘z mablag‘larini ham oqilona sarflashni o‘ylashmoqda. Agar FIFA va boshqa tashkilotchilar narx siyosatini qayta ko‘rib chiqmasa, kelajakdagi yirik musobaqalarda stadionlar to‘lishi qiyin bo‘lishi mumkin.
Bu esa futbol bayramini haqiqiy muxlislar uchun yanada qiyinlashtiradi. Shu sababli, tashkilotchilar kelgusida ommabop va ko‘proq muxlislar uchun mos narxlarni taqdim etishlari lozim.

Английские болельщики недовольны ценами на билеты FIFA
Футбольные болельщики Англии выразили недовольство ценами на билеты, установленными FIFA для Чемпионата мира 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Они заранее заявили свою позицию и отказались покупать предложенные дорогие билеты. Речь идет не только об обычных билетах, но и о билетах на финальные игры стоимостью от 3130 до 6489 фунтов.
Болельщики не приняли эти цены и отказались, сказав «спасибо, не нужно». По данным, 90% из 30 тысяч членов «England Supporters Travel Club» не захотели покупать билеты по ценам, предложенным FIFA.
Эта ситуация также явно отразилась на результатах продаж Английской футбольной ассоциации. Например, на финал, который пройдет 19 июля на стадионе «MetLife Stadium» в Нью-Джерси, из выделенных 4500 билетов было продано всего 3409.
Оставшиеся 1091 билет не был куплен, а их общая стоимость превысила 7,1 миллиона фунтов. Большинство непроданных билетов относятся к самым дорогим — билетам первого класса, что еще раз показывает, насколько эти цены не подходят болельщикам.
Ситуация с полуфинальными играми похожа: из 3500 мест продано только 2686. Хотя более дешевые билеты по 45 фунтов быстро раскупились, билеты стоимостью от 687 до 2370 фунтов остались в большом количестве.
Стало ясно, что болельщики думают не только о получении удовольствия от игры, но и о разумном расходовании своих средств. Если FIFA и другие организаторы не пересмотрят ценовую политику, в будущих крупных турнирах может быть сложно заполнить стадионы.
Это усложнит футбольный праздник для настоящих болельщиков. Поэтому организаторам следует в будущем предлагать более доступные и популярные цены для большего числа болельщиков.