Afsonaviy futbolchi Antonin Panenka futbol olamida keng tarqalgan "panenka" uslubi haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu zarbani 1976 yilgi Yevropa chempionati finalida qo‘llagan va bu uslubning asl mohiyatini tushuntirib o‘tdi. Panenkaning ta’kidlashicha, bu uslub raqibni kamsitish yoki masxara qilish uchun emas, balki gol urish imkoniyati eng yuqori bo‘lgan variant sifatida tanlangan.
Panenka Cadena SER radiosining El Larguero dasturida o‘sha paytdagi fikrlarini eslab o‘tdi. Unga ko‘ra, final kabi muhim o‘yinlarda futbolchi raqib ustidan kulish haqida emas, balki natija haqida o‘ylaydi.
Shuningdek, Panenka o‘zi futbolni juda yaxshi ko‘rishini va hech qachon raqibni kamsitish niyatida bo‘lmaganini alohida qayd etdi. Panenka oldinroq Braim Diasning Afrika Millatlar kubogi finalida "panenka" uslubida gol ura olmagani haqida ham fikr bildirgan edi.
Uning fikricha, bunday uslubni muvaffaqiyatli qo‘llash uchun futbolchida mahorat, aniq reja va yetarli darajadagi ishonch bo‘lishi kerak. Manba: euro-football.ru

Легендарный футболист Антонин Паненка высказался о широко распространённом в футбольном мире стиле "паненка". Об этом сообщает Zamin.uz.
Он применил этот удар в финале чемпионата Европы 1976 года и объяснил истинную суть этого стиля. По словам Паненки, этот приём выбран не для того, чтобы унизить или насмехаться над соперником, а как вариант с наивысшей вероятностью забить гол.
Паненка вспомнил свои мысли того времени в программе El Larguero на радио Cadena SER. По его словам, в таких важных матчах, как финал, футболист думает не о том, чтобы смеяться над соперником, а о результате.
Также Паненка особо отметил, что он очень любит футбол и никогда не имел намерения унижать соперника. Ранее Паненка высказывался и о том, что Брайм Диас не смог забить гол в стиле "паненка" в финале Кубка африканских наций.
По его мнению, для успешного применения такого стиля футболист должен обладать мастерством, чётким планом и достаточной уверенностью. Источник: euro-football.ru