Rossiya terma jamoasi faqat o‘rtoqlik o‘yinlari o‘tkazmoqda
Rossiya terma jamoasining sobiq futbolchisi Aleksandr Samedov milliy jamoa atrofidagi vaziyat haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, navbatdagi yig‘ilish taxminan besh yarim haftadan so‘ng o‘tkazilishi rejalashtirilgan, biroq o‘rtoqlik o‘yinlari uchun raqiblar hali rasman e’lon qilinmagan. Bu haqda euro-football.ru xabar berdi.
Samedovning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya yaqin kelajakda Yevropaning yetakchi terma jamoalariga qarshi o‘yin o‘tkazishi mumkin. Shu bilan birga, u 2026 yilda Rossiya kuchli lotinamerikalik terma jamoalardan biri bilan ham uchrashuv o‘tkazish ehtimolini istisno qilmaydi.
Bu fikrni Metaratings nashri keltirgan. Ma’lumki, hozirgi kunda Rossiya terma jamoasi faqat o‘rtoqlik uchrashuvlari o‘tkazmoqda.
Bunga sabab, taxminan to‘rt yil avval UEFA va FIFA tomonidan Rossiya futbol ittifoqiga nisbatan joriy etilgan sanksiyalardir. Ushbu cheklovlar Rossiyaning rasmiy musobaqalarda ishtirok etishiga to‘sqinlik qilmoqda.
Rossiya terma jamoasi oxirgi marta rasmiy o‘yinni 2021 yil noyabr oyida o‘tkazgan. Shu sabab, hozirgi vaziyatda ular xalqaro maydonda faqatgina o‘rtoqlik uchrashuvlari orqali o‘z faoliyatini davom ettirmoqda.

Сборная России проводит только товарищеские матчи
Бывший футболист сборной России Александр Самедов высказал своё мнение о ситуации вокруг национальной команды. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, следующий сбор планируется примерно через пять с половиной недель, однако соперники для товарищеских матчей пока официально не объявлены. Об этом сообщает euro-football.ru.
По словам Самедова, Россия в ближайшем будущем может провести игры против ведущих сборных Европы. При этом он не исключает вероятность встречи в 2026 году с одной из сильных латиноамериканских сборных.
Это мнение приводит издание Metaratings. Известно, что в настоящее время сборная России проводит только товарищеские встречи.
Причиной этому являются санкции, введённые примерно четыре года назад UEFA и FIFA в отношении Российского футбольного союза. Эти ограничения препятствуют участию России в официальных соревнованиях.
Сборная России последний раз провела официальный матч в ноябре 2021 года. По этой причине в текущей ситуации они продолжают свою деятельность на международной арене только через товарищеские матчи.