FIFA «Atletik» klubiga 2028 yilgacha transfer taqiqi qo‘ydi
FIFA tomonidan Ispaniyaning «Atletik» klubi uchun transfer taqiqi joriy etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu cheklovga ko‘ra, klub 2028 yilning yanvar oyigacha yangi futbolchilarni ro‘yxatdan o‘tkaza olmaydi. Bu haqda euro-football.ru manbasi xabar bermoqda.
Ma’lum qilinishicha, bunday qaror klub tomonidan turli reglament va qoidalar bir necha bor buzilgani sababli qabul qilingan. Shu sababli FIFA jamoaga uchta transfer oynasida faoliyatni cheklashni belgiladi.
Eslatib o‘tamiz, «Atletik» klubi o‘z transfer siyosatiga ko‘ra tarkibga faqat bask millatiga mansub futbolchilarni qo‘shishga intiladi. O‘tgan yozda esa klub transfer bozorida 20 million yevrodan ko‘proq mablag‘ sarflab, «Al-Nasr»dan Emerik Laportni va «Osasuna»dan Xesus Aresoni o‘z safiga qo‘shgan edi.
Hozirgi kunda «Atletik» Ispaniya La Liga chempionatida 23 turdan so‘ng 28 ochko bilan musobaqa jadvalida 10-o‘rinni egallab turibdi. Bu holat klub uchun o‘rta natija hisoblanadi, biroq transfer cheklovlari jamoa kelajakdagi rejalari uchun qiyinchilik tug‘dirishi mumkin.

FIFA наложила запрет на трансферы для клуба «Атлетик» до 2028 года
Согласно этому ограничению, клуб не сможет регистрировать новых футболистов до января 2028 года. Об этом сообщает источник euro-football.ru.
Сообщается, что такое решение было принято из-за неоднократных нарушений различных регламентов и правил со стороны клуба. В связи с этим ФИФА установила для команды ограничение на деятельность в трех трансферных окнах.
Напомним, что клуб «Атлетик» в своей трансферной политике стремится включать в состав только футболистов баскской национальности. Прошлым летом клуб потратил на трансферном рынке более 20 миллионов евро, подписав Эмерика Лапорта из «Аль-Насра» и Хесуса Аресона из «Осасуны».
В настоящее время «Атлетик» занимает 10-е место в чемпионате Испании Ла Лига после 23 туров с 28 очками. Это средний результат для клуба, однако ограничения на трансферы могут создать трудности для будущих планов команды.