Pochettino: Messi doimiy pressing uslubida o‘ynamagan
PSJning sobiq bosh murabbiyi Maurisio Pochettino Parijda ishlagan davrini eslar ekan, yulduz futbolchilar bilan ishlashning o‘ziga xos qiyinchiliklari borligini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Argentinalik mutaxassis boshchiligida hujum chizig‘ida Lionel Messi, Neymar va Kilian Mbappe kabi futbolchilar harakat qilgan edi. Bu haqda euro-football.ru xabar beradi.
Pochettinoning so‘zlariga ko‘ra, bunday darajadagi futbolchilar ba’zan o‘zlari o‘ynayotgan klubdan ham kattaroq ta’sir kuchiga ega bo‘lishadi. U, xususan, Lionel Messidan doimiy pressing kutish noto‘g‘ri ekanini aytib o‘tdi.
Uning fikricha, Messi faol pressing uslubida hech qachon o‘ynamagan, hatto Pep Gvardiola boshchiligidagi eng yaxshi yillarida ham bu uning o‘yin uslubiga xos bo‘lmagan. Shuningdek, murabbiy ta’kidlaganidek, agar jamoa yaxshi natija ko‘rsatmasa, tanqidlar ko‘pincha murabbiyga qaratiladi.
Bugungi kunda Maurisio Pochettino AQSH terma jamoasini jahon chempionatiga tayyorlash bilan shug‘ullanmoqda. Shu bilan birga, ommaviy axborot vositalarida uning yozda “Tottenhem” klubiga qaytishi mumkinligi haqida mish-mishlar tarqalgan.

Почеттино: Месси не играл в стиле постоянного прессинга
Бывший главный тренер ПСЖ Маурисио Почеттино, вспоминая время работы в Париже, отметил, что работа с звёздными футболистами имеет свои особенности и сложности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Под руководством аргентинского специалиста в атакующей линии выступали такие игроки, как Лионель Месси, Неймар и Килиан Мбаппе. Об этом сообщает euro-football.ru.
По словам Почеттино, футболисты такого уровня иногда обладают влиянием, превышающим влияние самого клуба, за который они играют. В частности, он отметил, что ожидать от Лионеля Месси постоянного прессинга было бы ошибкой.
По его мнению, Месси никогда не играл в стиле активного прессинга, даже в лучшие годы под руководством Пепа Гвардиолы это не было характерно для его стиля игры. Также тренер подчеркнул, что если команда показывает плохие результаты, критика чаще всего направляется на тренера.
В настоящее время Маурисио Почеттино занимается подготовкой сборной США к чемпионату мира. При этом в СМИ ходят слухи о возможном возвращении тренера в клуб «Тоттенхэм» летом.