«Inter» – «Yuventus» o‘yini hakamlik bahslariga sabab bo‘ldi
Italiyada bo‘lib o‘tgan A Seriya doirasidagi «Inter» va «Yuventus» jamoalari o‘rtasidagi o‘yin (3:2) qizg‘in bahslarga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘yindan ko‘ra, hakamlarning qarorlari ko‘proq e’tibor markazida bo‘ldi. Uchrashuvning birinchi bo‘lim oxirlarida bosh hakam Federiko La Penna «Yuventus» himoyachisi Per Kalulyuga sariq kartochka ko‘rsatdi.
Ammo ko‘plab mutaxassislar va tomoshabinlar bu vaziyatda «Inter» futbolchisi Alessandro Bastoni jarima ishlatish uchun vaziyatni atayin bo‘rttirganini ta’kidlashdi. Bu haqda euro-football.ru ma’lum qildi.
Mazkur holatda VAR tizimi aralasha olmaganligi ham muhokamalarga sabab bo‘ldi. Chunki amaldagi qoidaga ko‘ra, sariq kartochka bilan bog‘liq vaziyatlarda videoassistent hakamning qarorini o‘zgartira olmaydi.
Shu munosabat bilan Italiya hakamlar korpusi rahbari Janluka Rokki ham o‘z fikrini bildirdi. U bosh hakam La Pennaning qarorini xato deb baholadi va VARdan foydalanish imkoniyati mavjud bo‘lmaganidan afsuslanganini ta’kidladi.
Hozirda «Inter» A Seriyada peshqadamlikni saqlab qolmoqda. Mazkur o‘yin esa hakamlik qarorlari va ularning qay darajada adolatli bo‘lishi masalasini yana bir bor kun tartibiga olib chiqdi.

«Интер» – «Ювентус» игра вызвала споры по поводу судейства
Матч между командами «Интер» и «Ювентус» в рамках Серии А в Италии (3:2) вызвал жаркие споры. Об этом сообщает Zamin.uz.
Больше внимания привлекали не сами события матча, а решения судей. В конце первого тайма главный судья Федерико Ла Пенна показал жёлтую карточку защитнику «Ювентуса» Перу Калюлю.
Однако многие эксперты и зрители отметили, что в этой ситуации игрок «Интера» Алессандро Бастони намеренно преувеличил эпизод, чтобы получить штрафной. Об этом сообщает euro-football.ru.
Также обсуждалось, что в данной ситуации система VAR не могла вмешаться. Согласно действующим правилам, в эпизодах, связанных с жёлтыми карточками, видеоассистент не имеет права менять решение судьи.
В связи с этим глава итальянской коллегии судей Джанлука Рокки высказал своё мнение. Он признал решение главного судьи Ла Пенны ошибочным и выразил сожаление, что не было возможности использовать VAR.
В настоящее время «Интер» сохраняет лидерство в Серии А. Этот матч вновь поднял вопрос о судейских решениях и степени их справедливости.