Rossiya Osiyo futboliga o‘tishni ko‘rib chiqmoqda
Rossiya futbol ittifoqi (RFS) Yevropa futbol assotsiatsiyalari ittifoqi (UYEFA) bilan olib borilayotgan muzokaralarda Osiyo futbol konfederatsiyasiga o‘tish masalasini qayta ko‘rib chiqishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda "euro-football.ru" xabar berdi. Manbalarga ko‘ra, hatto FIFA tomonidan Rossiyaga qarshi sanksiyalar bekor qilinsa ham, UYEFAning qat’iy pozitsiyasi sababli Rossiya futbolining xalqaro maydonga qaytishi kafolatlanmagan.
Shu sababli, RFS muzokaralarda Osiyo konfederatsiyasiga o‘tishni asosiy dalil sifatida qo‘llashni rejalashtirishi mumkin. Osiyo futbol konfederatsiyasida Rossiyaga qarshi bo‘lgan davlatlar soni atigi beshta bo‘lib, bu Yevropadagi vaziyatdan ancha yengilroq ko‘rinadi.
Shuningdek, Rossiya Olimpiya qo‘mitasining tiklanishi FIFA va UYEFAga ta’sir o‘tkazishi mumkinligi ham ta’kidlanmoqda. Bu holat Rossiya yoshlar terma jamoasiga 2028 yilgi Olimpiada saralash musobaqalarida qatnashish imkoniyatini ochishi ehtimoli mavjud.
Eslatib o‘tamiz, Rossiya klublari va terma jamoalari 2022 yildan beri xalqaro futbol turnirlaridan chetlatilgan.

Россия рассматривает переход в азиатский футбол
Футбольный союз России (РФС) может пересмотреть вопрос о переходе в Азиатскую футбольную конфедерацию в ходе переговоров с Союзом европейских футбольных ассоциаций (УЕФА). Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает "euro-football.ru". По данным источников, даже если санкции против России со стороны ФИФА будут сняты, из-за жесткой позиции УЕФА возвращение российского футбола на международную арену не гарантировано.
По этой причине РФС может планировать использовать переход в Азиатскую конфедерацию как основной аргумент в переговорах. В Азиатской футбольной конфедерации всего пять стран, выступающих против России, что значительно легче ситуации в Европе.
Также отмечается, что восстановление Олимпийского комитета России может повлиять на ФИФА и УЕФА. Это может открыть возможность для участия молодежной сборной России в отборочных соревнованиях Олимпиады 2028 года.
Напомним, что российские клубы и сборные с 2022 года отстранены от международных футбольных турниров.