O‘zbekiston dzyudochilari Yevropa Kubogida ikkinchi o‘rinni egalladi
Sloveniya poytaxti Lyublyana shahrida o‘tkazilgan dzyudo bo‘yicha Yevropa Kubogi o‘z nihoyasiga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu nufuzli musobaqa O‘zbekiston terma jamoasi uchun juda muvaffaqiyatli kechdi. Sportchilarimiz xalqaro maydonda munosib ishtirok etib, umumjamoa hisobida yuqori o‘rinlarni egallashga erishdi.
Musobaqaning ikkinchi kunida dzyudochilarimiz yana medallar jamg‘armasini boyitdi. -90 kg vazn toifasida Alisher Samanov bronza medaliga ega bo‘ldi.
Shuningdek, Muhammadali Tangriyev ham uchinchi o‘rinni egallab, jamoamiz hisobiga navbatdagi bronza medalini qo‘shdi. Bu muvaffaqiyatlar jamoaning umumiy natijalariga sezilarli hissa qo‘shdi.
O‘zbekiston erkaklar terma jamoasi Aleksey Budolin bosh murabbiyligida musobaqani 2 ta oltin va 3 ta bronza medali bilan yakunladi. Eng e’tiborlisi, 44 davlat vakillari qatnashgan musobaqada terma jamoamiz umumjamoa hisobida ikkinchi o‘rinni egalladi.
Bu yutuq sportchilarimizning mehnati, intizomi va qat’iy xarakteri natijasi ekanini ko‘rsatadi. Musobaqaning birinchi kunida ham dzyudochilarimiz muvaffaqiyat qozonishdi.
Samariddin Qo‘chqorov (-60 kg) va Dilshod Hamroyev (-66 kg) chempionlikni qo‘lga kiritib, oltin medallarni yurtimizga olib kelishdi. Elbek Tojiyev (-73 kg) esa bronza medaliga sazovor bo‘ldi.
Bu haqda O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi ma’lumot berdi. Umuman olganda, Lyublyanadagi Yevropa Kubogi dzyudochilarimizning yuqori sport formasida ekanligini va ularda g‘alabaga bo‘lgan ishtiyoq kuchli ekanini yana bir bor isbotladi.
Endi bu ruh va kayfiyatni kelgusidagi musobaqalarda ham saqlab qolish muhim. Chunki yirik musobaqalarda muvaffaqiyatga erishishda aynan shunday ruhiyat hal qiluvchi ahamiyatga ega.