Mbappe: Irqchilikka qarshi chora ko‘rish kerak
Madridning "Real" klubi hujumchisi Kilian Mbappe Chempionlar ligasida "Benfika"ga qarshi o‘yindan so‘ng muhim voqealar haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda euro-football.ru xabar bermoqda. Mazkur uchrashuvda "Real" 1:0 hisobida g‘alaba qozondi.
Yagona golni 50-daqiqada Vinisius Junior kiritdi. Ammo o‘yin davomida braziliyalik futbolchi "Benfika" o‘yinchisi Janluka Prestianinidan eshitilgan irqchilik mazmunidagi so‘zlar haqida hakamga shikoyat qildi.
Mbappening so‘zlariga ko‘ra, Prestianini Vinisiusni bir necha bor kamsituvchi "maymun" so‘zi bilan haqorat qilgan. Mbappe bu gaplarni aniq eshitganini, raqib futbolchi esa gaplarini yashirishga urinib, og‘zini berkitib olganini ta’kidladi.
Shuningdek, Mbappe Prestianinining uzr so‘rash masalasiga ham munosabat bildirib, bunday holatni e’tiborsiz qoldirish mumkin emasligini aytdi. Uning fikricha, yosh bo‘lish yoki tajribasizlik kamsituvchi va haqoratli so‘zlar ishlatishga sabab bo‘la olmaydi.
Mbappe "Benfika" jamoasi va uning murabbiyiga qarshi e’tirozi yo‘qligini bildirdi, biroq Prestianini Chempionlar ligasida endilikda o‘ynamasligi kerakligini qo‘shimcha qildi. Mazkur holat hakam tomonidan qayd etilgan va protokolga kiritilgan.

Mbappe: Нужно принимать меры против расизма
Нападающий мадридского "Реала" Килиан Мбаппе высказался о важных событиях после матча Лиги чемпионов против "Бенфики". Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает euro-football.ru. В этой встрече "Реал" одержал победу со счётом 1:0.
Единственный гол на 50-й минуте забил Винисиус Жуниор. Однако в ходе игры бразильский футболист пожаловался арбитру на расистские высказывания в свой адрес со стороны игрока "Бенфики" Джанлуки Престиани.
По словам Мбаппе, Престиани несколько раз оскорблял Винисиуса словом "обезьяна". Мбаппе подчеркнул, что он чётко слышал эти слова, а соперник пытался скрыть сказанное, закрывая рот.
Также Мбаппе прокомментировал вопрос извинений Престиани, отметив, что такую ситуацию нельзя оставлять без внимания. По его мнению, молодость или неопытность не могут служить оправданием для использования оскорбительных и унижающих слов.
Мбаппе заявил, что у него нет претензий к команде "Бенфика" и её тренеру, однако добавил, что Престиани не должен больше играть в Лиге чемпионов. Этот инцидент был зафиксирован судьёй и внесён в протокол.