Rossiyalik sportchi Ukraina jamoasini qo‘llab-quvvatladi
Milandagi San-Siro stadionida Qishki Olimpiya o‘yinlari ochilish marosimi davomida kutilmagan, ammo juda ta’sirchan voqea sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rossiyalik Anastasiya Kucherova marosimda Ukraina terma jamoasining tablichkasini ko‘tarib chiqdi. Bu haqda u o‘zining Instagram sahifasida ma’lum qildi va Associated Press agentligiga bergan intervyusida qarorini ochiq tushuntirdi.
Kucherovaning so‘zlariga ko‘ra, Ukraina sportchilari bilan birga yurib borganda, ular Rossiyaga nisbatan qattiq his-tuyg‘ularni boshdan kechirayotganini chuqurroq anglagan. Shunga qaramay, u “hamma odamlar ham bir xil fikrlamasligi”ni ko‘rsatish uchun bu qadamni tashlash muhim, deb hisoblagan.
Ma’lum bo‘lishicha, Kucherova 2018 yildan beri Rossiyaga bormagan va 14 yildan buyon Italiyaning Milanda shaharchasida yashab, arxitektor sifatida faoliyat olib boradi. Ukraina jamoasi tablichkasini ko‘tarib chiqish tashabbusi aynan undan chiqqan.
Avvaliga mamlakatlar tasodifiy taqsimlangan bo‘lsa, keyinchalik xoreograf ishtirokchilardan qaysi davlat bilan chiqishni xohlashlarini so‘ragan. Shu paytda Rossiyada tug‘ilgan Kucherova Ukrainani tanlagan.
Marosimda Kucherova kumushrang kurtkada tablichkani ko‘tarib oldinda yurgan, uning ortidan esa ukrain sportchilari qadam tashlab borgan. Ular orasida konkichi Yelizaveta Sidorko va figurist Kirill Marsak ham bo‘lgan.
Har ikki sportchining otasi urush frontida ekanligi qayd etilgan. Kucherova chiqishdan oldin ukrain sportchilari uning rus ekanini sezib, rus tilida murojaat qilishganini aytdi.
U bu holatni ruslar va ukrainlar o‘rtasidagi “chuqur bog‘liqlik” alomati sifatida qabul qilgan. Tomoshabinlarning jamoani tik turgan holda olqishlaganini ko‘rgan Kucherova o‘zini tutolmay yig‘lab yuborganini tan olgan.
Kucherova, shuningdek, bu harakati Rossiyada qolgan tanishlariga zarar yetkazishi mumkinligini tushunganini, lekin demokratik davlatda yashab, erkinlikdan foydalanib o‘z pozitsiyasini bildirishni muhim deb hisoblaganini ta’kidladi. Ushbu voqea sportdagi natijalardan tashqari, insoniy tanlovlar va ularning kuchli ta’sirini yaqqol namoyon etdi.

Российский спортсмен поддержал команду Украины
На стадионе Сан-Сиро в Милане во время церемонии открытия Зимних Олимпийских игр произошёл неожиданный, но очень впечатляющий случай. Об этом сообщает Zamin.uz.
Российская спортсменка Анастасия Кучерова вышла на церемонию, держа табличку украинской сборной. Об этом она сообщила на своей странице в Instagram и открыто объяснила своё решение в интервью агентству Associated Press.
По словам Кучеровой, когда она шла вместе с украинскими спортсменами, она глубже поняла, что они испытывают сильные чувства по отношению к России. Тем не менее, она посчитала важным сделать этот шаг, чтобы показать, что «не все люди думают одинаково».
Известно, что Кучерова не была в России с 2018 года и уже 14 лет живёт в пригороде Милана в Италии, работая архитектором. Инициатива поднять табличку украинской команды исходила именно от неё.
Сначала страны распределялись случайным образом, но затем хореограф спросил участников, с какой страной они хотят выйти. В этот момент Кучерова, родившаяся в России, выбрала Украину.
На церемонии Кучерова шла впереди в серебристой куртке, держа табличку, а за ней шагали украинские спортсмены. Среди них были конькобежка Елизавета Сидорко и фигурист Кирилл Марсак.
Отмечается, что отцы обоих спортсменов находятся на фронте войны. Кучерова рассказала, что перед выходом украинские спортсмены, заметив, что она русская, обратились к ней на русском языке.
Она восприняла этот момент как знак «глубокой связи» между русскими и украинцами. Увидев, как зрители аплодировали команде стоя, Кучерова призналась, что не смогла сдержать слёз.
Кучерова также подчеркнула, что понимала, что этот поступок может навредить её знакомым, оставшимся в России, но считала важным, живя в демократической стране и пользуясь свободой, выразить свою позицию. Этот случай ярко продемонстрировал, что в спорте, помимо результатов, важны человеческий выбор и его сильное влияние.