Angliyalik hakam Kris Kavana yaqin dam olish kunlarida Angliya Premyer-ligasi o‘yinlarini boshqarmaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu qaror uning yaqinda bo‘lib o‘tgan Angliya Kubogidagi «Aston Villa» va «Nyukasl» jamoalari o‘rtasidagi uchrashuvda yo‘l qo‘ygan xatolari sababli qabul qilingan. Ushbu ma’lumotni euro-football.ru sayti xabar berdi.
Mazkur o‘yinda Kavana bir nechta jiddiy xatolarga yo‘l qo‘ygani aytilmoqda. Jumladan, u ofsayddan urilgan «Aston Villa» golini hisobga oldi, Lyuk Dinni maydondan chetlatmadi va «Nyukasl» jamoasi foydasiga penalti belgilamadi.
Ushbu qarorlar futbol muxlislari va mutaxassislar o‘rtasida katta tanqidga sabab bo‘ldi. Shuningdek, ushbu uchrashuvda VAR (videoassistent hakam) tizimi ishlatilmagan edi.
Ma’lum qilinishicha, Angliya Kubogida VAR tizimi faqat beshinchi bosqichdan boshlab qo‘llaniladi. Ammo bu holat Kavanani aniq va adolatli qarorlar qabul qilish mas’uliyatidan ozod qilmaydi.

Крис Кавана из-за ошибок был отстранён от Премьер-лиги
Английский судья Крис Кавана в ближайшие выходные не будет обслуживать матчи Английской Премьер-лиги. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение было принято из-за ошибок, допущенных им в недавнем матче Кубка Англии между командами «Астон Вилла» и «Ньюкасл». Об этом сообщает сайт euro-football.ru.
В этом матче Кавана допустил несколько серьёзных ошибок. В частности, он засчитал гол «Астон Виллы», забитый с положения вне игры, не удалил с поля Люка Динни и не назначил пенальти в пользу «Ньюкасла».
Эти решения вызвали серьёзную критику со стороны футбольных болельщиков и экспертов. Также в этом матче не использовалась система VAR (видеоассистент судьи).
Сообщается, что в Кубке Англии система VAR применяется только начиная с пятого раунда. Однако это не освобождает Кавану от ответственности за принятие точных и справедливых решений.