Vinisius va Mbappe irqchilikka qarshi birlashdi
"Real" Madrid futbol klubi hujumchisi Vinisius Junior jamoaning yana bir yetakchi o‘yinchisi Kilian Mbappega alohida minnatdorlik bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
ESPN Deportes xabariga ko‘ra, braziliyalik futbolchi maydondagi o‘yinda ham, o‘yindan tashqarida ham Mbappe tomonidan bildirilgan qo‘llab-quvvatlashni yuksak qadrlagan. Bu haqda euro-football.ru ma’lumot berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, "Real" klubi Lissabonda bo‘lib o‘tgan o‘yindan keyingi vaziyat yuzasidan Vinisiusni to‘liq himoya qilishga kirishgan. Uchrashuv davomida Vinisius "Benfika" futbolchisi Djanluka Prestiannini irqchilikka oid haqoratda ayblagan.
Biroq Lissabon klubi vakillari bu ayblovlarni rad etgan. Mazkur voqeadan so‘ng Kilian Mbappe o‘zining pozitsiyasini bildirdi.
U Prestianniga o‘xshagan shaxslar uchun Chempionlar ligasida o‘rin yo‘qligini ta’kidlab, irqchilikka qarshi qat’iy fikr bildirdi. Uchrashuv yakunida "Real" Madrid jamoasi mehmon bo‘lib maydonga tushgan holda "Benfika"ni 1:0 hisobida mag‘lub etdi.
Shu tariqa, "Real" nafaqat sport maydonida, balki irqchilikka qarshi kurashda ham jamoaviy birdamlikni namoyon etdi.

Винисиус и Мбаппе объединились против расизма
Нападающий футбольного клуба «Реал» Мадрид Винисиус Жуниор выразил особую благодарность еще одному лидеру команды Килиану Мбаппе. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации ESPN Deportes, бразильский футболист высоко оценил поддержку, оказанную Мбаппе как на поле, так и вне его. Об этом сообщает euro-football.ru.
Известно, что клуб «Реал» полностью встал на защиту Винисиуса после инцидента, произошедшего после матча в Лиссабоне. Во время встречи Винисиус обвинил футболиста «Бенфики» Джанлуку Престиани в расистских оскорблениях.
Однако представители лиссабонского клуба отвергли эти обвинения. После этого Килиан Мбаппе высказал свою позицию.
Он подчеркнул, что для таких людей, как Престиани, нет места в Лиге чемпионов, и выразил решительный протест против расизма. В конце встречи команда «Реал» Мадрид, выступая в гостях, одержала победу над «Бенфикой» со счетом 1:0.
Таким образом, «Реал» продемонстрировал командное единство не только на спортивном поле, но и в борьбе с расизмом.