Diuf Viniusiusni irqchilikka qarshi kurashda qo‘llab-quvvatladi
Sobiq futbolchi El-Hadji Diuf, "Liverpul" va Senegal terma jamoasi hujumchisi sifatida tanilgan, yaqinda "Real Madrid" hujumchisi Viniusiusni qo‘llab-quvvatlashini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu holat Yevropa Chempionlar Ligasi doirasida "Benfika"ga qarshi o‘yinda yuzaga kelgan mojarodan so‘ng yuz berdi. Ushbu voqea haqida euro-football.ru xabar berdi.
Viniusiusning aytishicha, o‘yin davomida "Benfika" jamoasi tarkibidagi argentinalik himoyachi Janluka Prestianini unga nisbatan irqchilik qilgan. Biroq "Benfika" klubi ushbu ayblovlarni rad etmoqda.
Diuf fikricha, Viniusius jamiyatda muhim masalalarni ko‘tarayotgan shaxs sifatida alohida e’tiborga loyiq. "U jamiyat uchun dolzarb mavzularni muhokama qilmoqda.
Bizga u kabi qat’iyatli insonlar ko‘proq kerak", — deya uning so‘zlarini keltiradi Telecom Asia. Mazkur uchrashuv "Benfika"ning 1:0 hisobidagi g‘alabasi bilan yakunlandi.
Shu bilan birga, Janluka Prestianini 10 o‘yinga diskvalifikatsiya qilinishi mumkinligi haqida xabarlar tarqalgan edi. Diufning ushbu masalani qo‘llab-quvvatlashi futbol olamidagi ijtimoiy masalalarga e’tibor qaratish zarurligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

Диуф Виниусиуса поддержал в борьбе с расизмом
Бывший футболист Эль-Хаджи Диуф, известный как нападающий "Ливерпуля" и сборной Сенегала, недавно выразил поддержку нападающему "Реала" Винисиусу. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот инцидент произошёл после конфликта в матче Лиги чемпионов УЕФА против "Бенфики". Об этом событии сообщил euro-football.ru.
По словам Винисиуса, во время игры аргентинский защитник "Бенфики" Джанлука Престиани проявил по отношению к нему расизм. Однако клуб "Бенфика" отвергает эти обвинения.
По мнению Диуфа, Винисиус заслуживает особого внимания как человек, поднимающий важные общественные вопросы. "Он обсуждает актуальные темы для общества.
Нам нужно больше таких решительных людей, как он", — приводит его слова Telecom Asia. Встреча завершилась победой "Бенфики" со счётом 1:0.
В то же время ходили слухи о возможной дисквалификации Джанлуки Престиани на 10 матчей. Поддержка Диуфом этого вопроса вновь подчёркивает необходимость уделять внимание социальным проблемам в мире футбола.