Lineker: Vinisiusni tanqid qilish adolatsizlikdir
Angliyalik taniqli futbolchi Gari Lineker Joze Mourinyuning so‘nggi intervyusida bildirgan fikrlariga o‘z munosabatini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda euro-football.ru xabar berdi. Ma’lum bo‘lishicha, portugaliyalik murabbiy Chempionlar ligasi uchrashuvidan keyin «Real» jamoasi hujumchisi Vinisius Juniorning golni nishonlash uslubidan noroziligini ochiq aytgan.
Mourinyu golni nishonlash uslubi bilan bog‘liq tanqidlarini jurnalistlar bilan suhbatda bayon qilgan. Biroq o‘sha vaziyatda Vinisiusning o‘zi «Benfika» futbolchisi Jankuka Prestiani tomonidan irqiy haqoratga uchraganini ta’kidlagan.
Lineker ushbu holat yuzasidan keskin fikr bildirib, Mourinyuni tanqid qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, futbolchilar gol urganida uni nishonlash tabiiy hol, ammo bu sababli ularga ayb yuklash noto‘g‘ri.
Linekerning fikricha, futbolchi nishonlash uslubini tanlashda irqchilikka duch kelmaslikni o‘ylashga majbur bo‘lmasligi kerak. «Bunday vaziyatda aybni Vinisiusga to‘nkash mantiqsiz va adolatsizlikdir», — dedi Lineker.
Uning ushbu so‘zlarini Madrid Zone e’lon qilgan. Mazkur o‘yinda yagona golni aynan Vinisius Junior kiritgan edi.

Lineker: Критиковать Винисиуса несправедливо
Известный английский футболист Гари Линекер высказал своё мнение по поводу последних заявлений Жозе Моуринью в интервью. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает euro-football.ru. Как стало известно, португальский тренер после матча Лиги чемпионов открыто выразил недовольство стилем празднования гола нападающего «Реала» Винисиуса Жуниора.
Моуринью высказал свои критические замечания по поводу стиля празднования гола в разговоре с журналистами. Однако в той ситуации сам Винисиус подчеркнул, что подвергся расистским оскорблениям со стороны футболиста «Бенфики» Джанкуки Престиани.
Линекер резко отреагировал на этот инцидент и раскритиковал Моуринью. По его словам, для футболистов естественно праздновать забитый гол, и обвинять их за это неправильно.
По мнению Линекера, футболист не должен думать о том, чтобы выбирать стиль празднования, опасаясь расизма. «Обвинять Винисиуса в такой ситуации нелогично и несправедливо», — сказал Линекер.
Эти слова он произнёс, как сообщает Madrid Zone. В этом матче единственный гол забил именно Винисиус Жуниор.