Mirziyoyev va Infantino futbol rivoji haqida muloqot qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Vashington shahriga amalga oshirgan tashrifi davomida muhim uchrashuvlardan biri bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu uchrashuv nafaqat siyosiy masalalar, balki sport, xususan, futbol sohasida ham katta ahamiyat kasb etdi. Prezident Shavkat Mirziyoyev Tinchlik kengashi yig‘ilishi doirasida FIFA prezidenti Janni Infantino bilan uchrashdi.
Bu haqda O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi matbuot xizmati ma’lum qildi. Uchrashuvda xalqaro futbol hamkorligini rivojlantirish, infratuzilmani takomillashtirish, bolalar va o‘smirlar futbolini qo‘llab-quvvatlash hamda murabbiylar tayyorlash masalalari muhokama qilingan.
Bunday uchrashuvlar odatda faqat rasmiy suratlar bilan cheklanib qolmaydi. Aksincha, ular futbol sohasida yangi imkoniyatlar ochilishiga zamin yaratadi.
Xususan, xalqaro turnirlar tashkil etish, tajriba almashish va futbolni ommalashtirish bo‘yicha kelgusida muhim qadamlar tashlanishi kutilmoqda. Ushbu muloqotlar orqali O‘zbekiston futboli uchun katta eshiklar ochilishi mumkin.
Endi esa ushbu imkoniyatlardan to‘g‘ri foydalanish muhimdir.