Zinedin Zidan haqida yana yangi xabarlar tarqalmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Fransiya futbol federatsiyasi bilan Zidan o‘rtasida og‘zaki kelishuv mavjud. Romano bu masalani sharhlar ekan, Zidan bilan bog‘liq mish-mishlar doimiy ravishda "Real" yoki boshqa yirik klublar atrofida aylanib yurishini eslatdi.
Xususan, dekabr oyida ham u Madrid klubiga qaytishi mumkinligi haqida xabarlar tarqalgan edi. Biroq jurnalistning fikriga ko‘ra, "Real"dagi ehtimoliy o‘zgarishlar bo‘yicha boshqa nomzodlar ham ko‘rib chiqilmoqda.
Masalan, klub tizimida faoliyat yuritayotgan Arbeloaning nomzodi ham muhokama qilinmoqda. Zidan masalasida asosiy e’tibor uning Fransiya terma jamoasini boshqarish ehtimoliga qaratilgan.
Romano bu borada og‘zaki kelishuv mavjudligini ta’kidladi. Hozircha esa barcha e’tibor amaldagi bosh murabbiy Didye Deshamning jahon chempionatiga tayyorgarlik jarayoniga qaratilgan.
Desham terma jamoa va futbol federatsiyasi tomonidan hurmat qilinayotgan shaxs sifatida ko‘rilmoqda. Shu sababli, jahon chempionati oldidan murabbiylik masalasida shov-shuv ko‘tarish maqsadga muvofiq emas.
Biroq, Romano fikriga ko‘ra, chempionat tugaganidan so‘ng Zidan yana murabbiylik faoliyatiga qaytishi va milliy jamoani boshqarishi ehtimoli yuqori. Shunga qaramay, bu hozircha faqat og‘zaki gaplar darajasida qolmoqda.
Futbolda murabbiylar bilan bog‘liq vaziyatlar tez o‘zgarib ketishi mumkin. Eslatib o‘tamiz, Zidan 2021-yil iyun oyida "Real" bosh murabbiyligidan ketgan edi.
Shundan beri u murabbiy sifatida rasmiy ish boshlamagan. Shu bois uning yana faoliyatiga qaytishi haqidagi har qanday xabar futbol olamida katta qiziqish uyg‘otmoqda.

Зидан может возглавить сборную Франции
Как стало известно, после чемпионата мира он может занять пост главного тренера национальной сборной Франции. Об этом сообщил известный журналист Фабрицио Романо.
По его словам, между Зиданом и Федерацией футбола Франции существует устная договорённость. Романо, комментируя этот вопрос, напомнил, что слухи, связанные с Зиданом, постоянно вращаются вокруг "Реала" или других крупных клубов.
В частности, в декабре также распространялись сообщения о возможном возвращении его в мадридский клуб. Однако, по мнению журналиста, рассматриваются и другие кандидаты на возможные изменения в "Реале".
Например, обсуждается кандидатура Арбелоа, который работает в системе клуба. Основное внимание в вопросе Зидана сосредоточено на его возможном руководстве сборной Франции.
Романо подчеркнул, что устная договорённость существует. Пока же всё внимание сосредоточено на подготовке действующего главного тренера Дидье Дешама к чемпионату мира.
Дешам рассматривается как уважаемая личность со стороны сборной и футбольной федерации. Поэтому поднимать шум по тренерскому вопросу перед чемпионатом мира нецелесообразно.
Однако, по мнению Романо, после окончания чемпионата вероятность возвращения Зидана к тренерской деятельности и руководству национальной командой высока. Тем не менее, пока это остаётся лишь на уровне устных разговоров.
Ситуации, связанные с тренерами в футболе, могут быстро меняться. Напомним, что Зидан ушёл с поста главного тренера "Реала" в июне 2021 года.
С тех пор он официально не начинал работу в качестве тренера. Поэтому любые сообщения о его возможном возвращении вызывают большой интерес в футбольном мире.