Shomurodov va Fayzullayev g‘alabaga hissa qo‘shdi
Turkiya Superligasining 23-turida Eldor Shomurodov va Abbosbek Fayzullayev harakat qilayotgan “Istanbul Bashakshehir” jamoasi safarda “Alanyaspor” bilan uchrashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘tgan turda “Beshiktosh”ga mag‘lub bo‘lgan istanbulliklar bu safar maydonga o‘zgacha ishtiyoq bilan tushdi va raqibdan ustunligini ko‘rsatdi. Uchrashuvning 14-daqiqasida “Bashakshehir”ning futbolchisi Devi Zelke hisobni ochdi.
Shu vaqtdan boshlab mehmonlar bir necha bor xavfli hujumlar uyushtirdi. Birinchi bo‘lim yakunida esa o‘zbek futbolchilari sahnaga chiqdi.
42-daqiqada Abbosbek Fayzullayev jarima maydonchasida qo‘pol tarzda to‘xtatildi, hakam penalti belgiladi. Eldor Shomurodov sovuqqonlik bilan zarba berib, hisobni 2:0 ko‘rinishiga olib chiqdi.
Shu tariqa tanaffusga “Bashakshehir” ikki to‘plamlik ustunlik bilan yo‘l oldi. Ikkinchi bo‘limda mezbonlar o‘zini tiklashga urindi.
57-daqiqada Florent Xadergyonay gol urib, hisobni qisqartirdi. Shundan so‘ng o‘yin yanada qizib ketdi.
“Alanyaspor” hujumlarni kuchaytirgan bo‘lsa, “Bashakshehir” hisobni saqlashga va qarshi hujumlardan foydalanishga harakat qildi. Eldor Shomurodov va Abbosbek Fayzullayev o‘yinning ikkinchi bo‘limida zaxiraga olindi, ammo o‘yin oxirigacha hisob o‘zgarmadi.
Yakunda “Bashakshehir” 2:1 hisobida muhim g‘alabaga erishdi. Mazkur g‘alaba jamoaga 36 ochko olib keldi va ularga musobaqa jadvalida 6-o‘rinni mustahkamlash imkonini berdi.
Eldor Shomurodov esa ushbu uchrashuvda chempionatdagi 16-golini urdi. Bu natija orqali u to‘purarlar ro‘yxatida “Trabzonspor” hujumchisi Pol Onuachuga yetib oldi.
Chempionatning qizg‘in pallasi boshlangan bir vaqtda “Oltin butsa” uchun kurash yanada keskinlashmoqda. E’tiborga molik jihati shundaki, Eldor Shomurodov Turkiya Superligasidagi deyarli barcha raqiblariga gol urishga erishdi.
U 14 jamoa darvozasini ishg‘ol qilgan bo‘lsa, faqat “Gyoztepe” va “Fenerbahche”ga gol ura olmagan. Bundan tashqari, “Alanyaspor” Eldor uchun omadli raqib bo‘lib qolyapti, chunki u mavsum davomida har ikki davrada ham ushbu jamoaga gol urishga muvaffaq bo‘ldi.
“Istanbul Bashakshehir” navbatdagi uchrashuvini 27-fevral kuni “Konyaspor”ga qarshi o‘tkazadi. Muxlislar esa Eldor Shomurodovning to‘purarlar poygasida peshqadamga aylanishini intiqlik bilan kutmoqda.

Шомуродов и Файзуллаев внесли вклад в победу
В 23-м туре Суперлиги Турции команда «Истанбул Башакшехир», в которой выступают Элдор Шомуродов и Аббосбек Файзуллаев, сыграла в гостях с «Аланьяспором». Об этом сообщает Zamin.uz.
После поражения от «Бешикташа» в прошлом туре, стамбульцы вышли на поле с особым энтузиазмом и продемонстрировали превосходство над соперником. На 14-й минуте игрок «Башакшехира» Деви Зельке открыл счет.
С этого момента гости несколько раз организовали опасные атаки. В конце первого тайма на поле вышли узбекские футболисты.
На 42-й минуте Аббосбек Файзуллаев был грубо остановлен в штрафной площади, судья назначил пенальти. Элдор Шомуродов хладнокровно реализовал удар, доведя счет до 2:0.
Таким образом, на перерыв «Башакшехир» ушел с преимуществом в два мяча. Во втором тайме хозяева пытались прийти в себя.
На 57-й минуте Флорент Хадергёнай забил гол, сократив разрыв в счете. После этого игра стала еще более напряженной.
«Аланьяспор» усилил атаки, а «Башакшехир» старался сохранить счет и использовать контратаки. Элдор Шомуродов и Аббосбек Файзуллаев были заменены во втором тайме, но счет до конца матча не изменился.
В итоге «Башакшехир» одержал важную победу со счетом 2:1. Эта победа принесла команде 36 очков и позволила укрепить 6-е место в турнирной таблице.
Элдор Шомуродов в этом матче забил 16-й гол в чемпионате. Благодаря этому результату он догнал в списке бомбардиров нападающего «Трабзонспора» Пола Онуачу.
В разгар чемпионата борьба за «Золотую бутсу» становится еще более напряженной. Примечательно, что Элдор Шомуродов забивал почти всем соперникам в Суперлиге Турции.
Он поразил ворота 14 команд, не сумев забить только «Гёзтепе» и «Фенербахче». Кроме того, «Аланьяспор» стал для Элдора удачным соперником, так как он сумел забить этой команде в обоих кругах сезона.
Следующий матч «Истанбул Башакшехир» проведет 27 февраля против «Конияспора». Болельщики с нетерпением ждут, когда Элдор Шомуродов станет лидером гонки бомбардиров.