Vinisius Junior va Prestianni o‘rtasidagi mojaro o‘rganilmoqda
UEFA Chempionlar ligasining «Benfika» va «Real» jamoalari o‘rtasidagi uchrashuvda yuzaga kelgan mojaro tashkilot tomonidan o‘rganilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
«Real» jamoasi futbolchisi Vinisius Junior raqib jamoa futbolchisi Janluka Prestiannini irqchilik mazmunidagi haqorat ishlatishda aybladi. Bu haqda euro-football.ru xabar berdi.
ESPN ma’lumotiga ko‘ra, Prestianni UEFAga ko‘rsatma bergan va unga qo‘yilgan ayblovlarni rad etgan. «Benfika» futbolchisining so‘zlariga ko‘ra, u ispan tilida irqchilik mazmunida talqin qilinadigan «mono» (maymun) so‘zini ishlatmaganini ta’kidlagan.
U bu so‘z o‘rniga boshqa bir jarangdosh so‘z aytganini aytmoqda. Ushbu so‘z haqoratli bo‘lishiga qaramay, irqchilik mazmuniga ega emas, balki u an’anaviy bo‘lmagan jinsiy orientatsiyadagi kishilarga nisbatan qo‘llanadigan atama ekan.
Mojaro davomida Prestianni og‘zini futbolka bilan yopib olgani sababli uning lab harakatlarini o‘qish deyarli imkonsiz bo‘lib qolgan. Shu sababli mutaxassislar bu borada aniq xulosa chiqara olmayapti.

Изучается конфликт между Винисиусом Джуниором и Престианни
Конфликт, возникший во время матча Лиги чемпионов УЕФА между командами «Бенфика» и «Реал», изучается организацией. Об этом сообщает Zamin.uz.
Футболист команды «Реал» Винисиус Джуниор обвинил игрока соперника Джанлуку Престианни в использовании расистских оскорблений. Об этом сообщает euro-football.ru.
По данным ESPN, Престианни дал показания в УЕФА и отверг предъявленные обвинения. По словам футболиста «Бенфики», он не использовал слово «mono» (обезьяна) на испанском языке, которое может быть истолковано как расистское.
Он утверждает, что вместо этого произнес другое созвучное слово. Хотя это слово является оскорбительным, оно не несет расистского подтекста, а относится к обозначению людей с нетрадиционной сексуальной ориентацией.
Во время конфликта Престианни закрыл рот футболкой, из-за чего прочитать движение его губ практически невозможно. Поэтому специалисты не могут сделать точный вывод по этому вопросу.