Shomurodov Turkiya chempionatida to‘purarlar yetakchisiga aylandi
O‘zbekiston milliy terma jamoasi va Turkiyaning "Istanbul Bashakshehir" klubi hujumchisi Eldor Shomurodov Turkiya chempionatining eng samarali futbolchisi sifatida e’tirof etilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda euro-football.ru xabar bermoqda. 21-fevral holatiga ko‘ra, Eldor Shomurodov "gol+pas" tizimida 20 ochko to‘plagan.
U 16 ta gol urib, 4 ta golli uzatma amalga oshirgan. Ushbu natija uni turnirning to‘purarlari ro‘yxatida birinchi o‘ringa olib chiqdi.
Shomurodovning ko‘rsatkichlari "Galatasaray" yulduzi Mauro Ikardi va boshqa mashhur futbolchilar, jumladan, Viktor Osimhen bilan taqqoslaganda ancha yuqori. Masalan, Ikardi barcha o‘yinlarda 13 ta gol urgan bo‘lsa, Osimhen milliy chempionat doirasida 9 ta golga erishgan xolos.
Shuningdek, Eldor Shomurodov o‘ynayotgan O‘zbekiston milliy terma jamoasi 2026-yilda Shimoliy Amerikada o‘tkaziladigan jahon chempionatiga yo‘llanma olganini ham eslatib o‘tish joiz. Bu natijalar nafaqat Shomurodovning, balki O‘zbekiston futbolining xalqaro miqyosdagi yutuqlaridan biri sifatida baholanmoqda.

Шомуродов стал лидером бомбардиров чемпионата Турции
Нападающий сборной Узбекистана и турецкого клуба "Истанбул Башакшехир" Элдор Шомуродов признан самым результативным футболистом чемпионата Турции. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает euro-football.ru. По состоянию на 21 февраля Элдор Шомуродов набрал 20 очков по системе "гол+пас".
Он забил 16 голов и сделал 4 результативные передачи. Этот результат вывел его на первое место в списке бомбардиров турнира.
Показатели Шомуродова значительно выше, чем у звезды "Галатасарая" Мауро Икарди и других известных футболистов, включая Виктора Осимхена. Например, Икарди забил 13 голов во всех матчах, а Осимхен в рамках национального чемпионата — всего 9 голов.
Также стоит отметить, что сборная Узбекистана, за которую играет Элдор Шомуродов, получила путёвку на чемпионат мира 2026 года, который пройдёт в Северной Америке. Эти достижения оцениваются не только как успех Шомуродова, но и как одно из международных достижений узбекского футбола.