Shomurodov Turkiya Superligasida to‘purarlar yetakchisiga aylandi
O‘zbekiston milliy terma jamoasi va "Istanbul Bashakshehir" klubi hujumchisi Eldor Shomurodov Turkiya Superligasida eng sermahsul o‘yinchilar qatoridan joy oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumotni euro-football.ru sayti xabar bermoqda. 21-fevral holatiga ko‘ra, Eldor "gol+pas" tizimi bo‘yicha 20 ochko to‘plagan.
U 16 ta gol urib, 4 ta golli uzatma amalga oshirgan. Bu natija unga chempionat to‘purarlari ro‘yxatida birinchi o‘rinni egallash imkonini berdi.
Shomurodovning natijalari "Galatasaray" klubi yulduzlari bilan solishtirilganda ham yuqori. Masalan, Mauro Ikardi barcha musobaqalarda jami 13 ta gol urgan bo‘lsa, Viktor Osimhen Turkiya chempionatida atigi 9 ta golga erishgan.
Shuningdek, O‘zbekiston milliy terma jamoasi ham muvaffaqiyatli o‘yinlar namoyish etmoqda. Jamoa 2026-yilda Shimoliy Amerikada o‘tadigan Jahon chempionatiga yo‘llanmani qo‘lga kiritgan.

Шомуродов стал лидером бомбардиров Турецкой Суперлиги
Нападающий сборной Узбекистана и клуба "Истанбул Башакшехир" Элдор Шомуродов вошёл в число самых результативных игроков Суперлиги Турции. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эту информацию публикует сайт euro-football.ru. По состоянию на 21 февраля, Элдор набрал 20 очков по системе "гол+пас".
Он забил 16 голов и сделал 4 результативные передачи. Этот результат позволил ему занять первое место в списке бомбардиров чемпионата.
Результаты Шомуродова выше по сравнению с игроками клуба "Галатасарай". Например, Мауро Икарди во всех соревнованиях забил всего 13 голов, а Виктор Осимхен в чемпионате Турции достиг лишь 9 голов.
Кроме того, сборная Узбекистана также демонстрирует успешные выступления. Команда получила путёвку на чемпионат мира 2026 года, который пройдёт в Северной Америке.