Arteta: Bosimni boshqarish chempionlikning kaliti
Londonning "Arsenal" futbol klubi bosh murabbiyi Mikel Arteta jamoasi atrofidagi tanqidlar, bosim va salbiy muhit haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga shogirdlarini turli gap-so‘zlardan qanday himoya qilish mumkinligi so‘ralganda, murabbiy bu kabi holatlarni normal deb qabul qilish kerakligini ta’kidladi. Arteta fikricha, Angliya Premer-ligasida bunday shovqin va bosim futbolning ajralmas bir qismi hisoblanadi.
Murabbiyning so‘zlariga ko‘ra, bunday muhitda eng muhim savol shuki: futbolchi bosim ostida ishlashni istaydimi yoki yo‘qmi? Agar bunga tayyor bo‘lmasa, katta sahnada o‘ynash unga mos emas.
Arteta jamoasiga ham, muxlislariga ham tashqi gap-so‘zlarga emas, ichki tartib va intizomga e’tibor qaratishni maslahat berdi. Unga ko‘ra, katta o‘yinlarda katta mas’uliyat va bosim bo‘lishi tabiiy.
Hozirgi paytda Angliya Premer-ligasida chempionlik poygasi qizg‘in pallaga kirgan. "Arsenal" turnir jadvalida peshqadamlik qilayotgani bois, har bir o‘yin muhim ahamiyatga ega.
Ayniqsa, bugun, 22-fevral kuni "Tottenhem"ga qarshi safar uchrashuvi oldidan jamoa yanada ko‘proq e’tibor talab etmoqda. Arteta shogirdlari uchun bunday derbilar nafaqat futbol, balki ruhiy tayyorgarlikni ham sinovdan o‘tkazadi.
Bunday o‘yinlarda murabbiy futbolchilarga bosimdan qochishni emas, aksincha, uni to‘g‘ri boshqarishni o‘rgatmoqda. Artetaning bu fikrlari shuni ko‘rsatadiki, "Arsenal" jamoasi chempionlikka erishish uchun nafaqat maydondagi raqiblar bilan kurashmoqda, balki ichki ikkilanish va tashqi bosimlarni yengishga ham intilmoqda.
Murabbiy shovqindan qochish emas, balki unga to‘g‘ri munosabatda bo‘lishni tanlamoqda. Uningcha, maydonda ishni to‘g‘ri bajarish kifoya, qolganini natijalar o‘zlari ko‘rsatadi.

Arteta: Управление давлением — ключ к чемпионству
Главный тренер футбольного клуба "Арсенал" из Лондона Микель Артета поделился своими мыслями о критике, давлении и негативной атмосфере вокруг команды. Об этом сообщает Zamin.uz.
Когда его спросили, как можно защитить своих подопечных от различных слухов, тренер подчеркнул, что такие ситуации нужно воспринимать как норму. По мнению Артеты, в Английской Премьер-лиге такой шум и давление являются неотъемлемой частью футбола.
По словам тренера, в такой атмосфере самый важный вопрос заключается в том, хочет ли футболист работать под давлением или нет? Если он к этому не готов, играть на большой сцене ему не подходит.
Артета посоветовал как своей команде, так и болельщикам сосредоточиться не на внешних разговорах, а на внутреннем порядке и дисциплине. По его мнению, в больших матчах естественно присутствие большой ответственности и давления.
В настоящее время гонка за чемпионство в Английской Премьер-лиге вошла в решающую стадию. Поскольку "Арсенал" лидирует в турнирной таблице, каждый матч имеет большое значение.
Особенно сегодня, 22 февраля, перед выездным матчем против "Тоттенхэма" команда требует ещё большего внимания. Для подопечных Артеты такие дерби — это испытание не только футбольных навыков, но и психологической подготовки.
В таких играх тренер учит футболистов не избегать давления, а наоборот — правильно им управлять. Эти слова Артеты показывают, что команда "Арсенал" стремится к чемпионству, борясь не только с соперниками на поле, но и преодолевая внутренние сомнения и внешнее давление.
Тренер выбирает не избегать шума, а правильно к нему относиться. По его мнению, достаточно правильно выполнять свою работу на поле, а остальное покажут результаты.