Laporta: "Messini saqlab qolish klubga zarar edi"
Klubning moliyaviy qiyinchiliklari sababli argentinalik futbolchiga yangi shartnoma taklif qilish imkoniyati bo‘lmagan. Bu borada klubning sobiq prezidenti Joan Laporta o‘z fikrlarini bildirdi.
Ushbu ma’lumotni euro-football.ru sayti xabar qildi. Laportaning aytishicha, "Barselona" Messining yangi shartnomasini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun CVC investitsiya fondi bilan kelishuvga borishni rad etgan.
U bu qarorni klub manfaatlariga zid deb hisoblaganini ta’kidladi. "Biz klubni har qanday futbolchi, prezident yoki boshqa shaxsdan ustun qo‘yamiz.
Bunday kelishuvga rozi bo‘lishni o‘zimizga ep ko‘rmadik", — deydi u Catalunya Radio orqali bergan intervyusida. Laporta ushbu vaziyatni o‘z prezidentlik faoliyatidagi eng og‘riqli qarorlardan biri sifatida baholadi.
Shuningdek, u klubdan Ronal Kuman, Xavi va Jerar Pike kabi shaxslarning ketishi ham unga og‘ir ta’sir qilganini qo‘shimcha qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Messining shartnomasini uzaytirish klublar moliyaviy imkoniyatlari uchun haddan tashqari qimmat bo‘lgan.

Лапорта: "Сохранение Месси было бы вредом для клуба"
Из-за финансовых трудностей клуба не было возможности предложить аргентинскому футболисту новый контракт. По этому поводу высказался бывший президент клуба Жоан Лапорта.
Эту информацию сообщил сайт euro-football.ru. По словам Лапорты, "Барселона" отказалась заключать соглашение с инвестиционным фондом CVC для регистрации нового контракта Месси.
Он подчеркнул, что считал это решение противоречащим интересам клуба. "Мы ставим клуб выше любого футболиста, президента или другого лица.
Мы не посчитали возможным соглашаться на такое соглашение", — сказал он в интервью Catalunya Radio. Лапорта оценил эту ситуацию как одно из самых болезненных решений в своей президентской деятельности.
Кроме того, он добавил, что уход из клуба таких личностей, как Рональд Куман, Хави и Жерар Пике, также сильно повлиял на него. По его словам, продление контракта Месси было слишком дорого для финансовых возможностей клуба.