Fransiya chempionati 23-turida bo‘lib o‘tgan «Strasbur» va «Lion» jamoalari o‘rtasidagi uchrashuvda «Strasbur» 3:1 hisobida g‘alaba qozondi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu o‘yin davomida «Stad de la Meno» stadionida tartibsizliklar sodir bo‘ldi. Bu haqda euro-football.ru xabar berdi.
Mojaroga stadion tribunalarida o‘ta o‘ng qarashlarni targ‘ib qiluvchi shiorlar yozilgan bannerlarning paydo bo‘lishi sabab bo‘ldi. L’Equipe nashriga ko‘ra, ushbu bannerlarni mustaqil shaxslar guruhi, jumladan, sentabr oyida fransuz hukumati tomonidan tarqatib yuborilgan Offenders nomli xuliganlar guruhining sobiq a’zolari joylashtirgan.
Stadion xavfsizlik xodimlari bannerlarni darhol olib tashlashga harakat qilishdi, ammo bu mojaroni to‘xtatishga yetarli bo‘lmadi. Tribunada bunday mazmundagi materiallarga qarshi bo‘lgan UB90 guruhining a’zolari bannerlarni olib tashlashni talab qilganlar bilan to‘qnash kelishdi.
Hodisa tafsilotlari kuzatuv kameralaridagi yozuvlar orqali o‘rganilmoqda va tegishli idoralarga topshirilgan. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, mazkur voqea davomida hech kim jabrlanmagan.

На стадионе «Страсбур» произошел конфликт из-за спорных баннеров
В матче 23-го тура чемпионата Франции между командами «Страсбур» и «Лион» «Страсбур» одержал победу со счётом 3:1. Об этом сообщает Zamin.uz.
Во время этой игры на стадионе «Стад де ла Мено» произошли беспорядки. Об этом сообщает euro-football.ru.
Конфликт вызвало появление на трибунах стадиона баннеров с лозунгами, пропагандирующими крайне правые взгляды. По информации издания L’Equipe, эти баннеры разместила группа независимых лиц, в том числе бывшие члены хулиганской группировки Offenders, распущенной французским правительством в сентябре.
Сотрудники службы безопасности стадиона попытались немедленно снять баннеры, однако этого оказалось недостаточно для прекращения конфликта. Члены группы UB90, выступающие против таких материалов на трибунах, столкнулись с теми, кто требовал снять баннеры.
Детали инцидента изучаются по записям с камер наблюдения и переданы в соответствующие органы. По предварительным данным, в ходе происшествия никто не пострадал.