Laporta: Xavi bilan ziddiyatlar strategik qarorlarga bog‘liq bo‘lgan
Laportaning ta’kidlashicha, bu qaror hissiyot bilan bog‘liq bo‘lmagan, aksincha, klubning kelajakdagi rejasi va ichki muhitiga asoslangan. Laporta o‘sha davrda shartnoma uzaytirish masalasi muhokama qilingani va hatto bu holat “sushi” buyurtma qilish bilan nishonlanganini eslatdi.
Ammo uning so‘zlariga ko‘ra, asosiy masala bu emas edi. Muhim jihat — Xavining klub kelajagiga nisbatan ishonchi, ya’ni jamoaning chempionlik uchun kurashish imkoniyatiga bo‘lgan munosabati edi.
Sobiq murabbiy va rahbariyat o‘rtasida bir qator kelishmovchiliklar bo‘lgani ham ma’lum qilindi. Laportaning so‘zlariga ko‘ra, Xavi jamoaga ishonchi borligini aytgan, ammo keyinroq bu fikridan qaytgan.
Bu rahbariyatni jamoaning kelajakdagi yo‘nalishi borasida jiddiy shubhalarga solgan. Shuningdek, Laporta Xavining o‘yinchilardan 10 nafarini almashtirish rejasini ham tanqid ostiga oldi.
Bu qaror klubning ichki siyosati va jamoa muhitiga zid bo‘lgani aytildi. Rahbariyat bunday o‘zgarishlarni xavfli deb hisoblagan va bu masala ham munosabatlarga salbiy ta’sir qilgan.
Xavi ketganidan keyin “Barselona”da yangi davr boshlandi. Ammo Laportaning so‘zlari shuni ko‘rsatadiki, o‘sha davrda klub ichida strategiya, ishonch va yo‘nalish borasida jiddiy ziddiyatlar mavjud bo‘lgan.
Yuzaga kelgan vaziyatni “sushi” atrofidagi voqealar emas, balki strategik qarashlarning o‘zaro to‘qnashuvi belgilagan. Manba: Zamin.uz

Лапорта: Конфликты с Хави связаны со стратегическими решениями
Бывший президент «Барселоны» и кандидат на выборах 2024 года Жоан Лапорта раскрыл подробности ухода Хави с поста главного тренера. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Лапорты, это решение не было связано с эмоциями, напротив, оно основывалось на планах клуба на будущее и внутренней атмосфере. Лапорта напомнил, что в то время обсуждалось продление контракта, и даже это событие отмечалось заказом суши.
Однако, по его словам, это не было главным вопросом. Важным аспектом была уверенность Хави в будущем клуба, то есть отношение к возможности команды бороться за чемпионство.
Также стало известно о ряде разногласий между бывшим тренером и руководством. По словам Лапорты, Хави заявлял о своей вере в команду, но позже изменил своё мнение.
Это вызвало серьёзные сомнения у руководства относительно будущего направления команды. Кроме того, Лапорта критиковал план Хави заменить 10 игроков.
Это решение противоречило внутренней политике клуба и атмосфере в команде. Руководство считало такие изменения опасными, что также негативно сказалось на отношениях.
После ухода Хави в «Барселоне» началась новая эпоха. Однако слова Лапорты показывают, что в то время внутри клуба существовали серьёзные разногласия по вопросам стратегии, доверия и направления.
Ситуация была определена не событиями вокруг «суши», а столкновением стратегических взглядов. Источник: Zamin.uz