FIFA vaqt cho‘zishga qarshi yangi qoidani taklif qildi
FIFA futbolda vaqtni ataylab cho‘zish va o‘yin sur’atini pasaytirishga qarshi yangi tartibni joriy qilishni taklif qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, jarohat olgan futbolchilar maydonda tibbiy yordam olgach, o‘yinga qaytishdan oldin kamida bir daqiqa kutishi lozim bo‘ladi. Bu taklif Xalqaro futbol assotsiatsiyalari kengashi (IFAB)ning yillik yig‘ilishida muhokama qilinadi.
Agar tasdiqlansa, qoida xalqaro futbol qonunlariga kiritiladi. Tartibning asosiy maqsadi o‘yinda vaqtni sun’iy cho‘zishga qarshi chora ko‘rishdir.
FIFA avvalroq ikki daqiqalik kutish tartibini sinovdan o‘tkazgan, ammo bu jiddiy tanqidga uchragan edi. Ikki daqiqa davomida jamoa bir o‘yinchidan mahrum bo‘lishi, ayniqsa muhim lahzalarda, jiddiy xavf tug‘dirishi mumkinligi ta’kidlangan.
Shuning uchun bir daqiqalik variant qabul qilindi. Yangi qoida barcha holatlarga tatbiq etilmaydi.
Agar futbolchining jarohati raqibning qo‘pol harakati sabab yuzaga kelgan bo‘lsa yoki jarohat olgan o‘yinchi darvozabon bo‘lsa, shuningdek, penalti tepishi kerak bo‘lgan futbolchi yordamga muhtoj bo‘lsa, bunday futbolchilar maydondan chiqmaydi. Biroq bu tartib muayyan xavotirlarni ham keltirib chiqarmoqda.
Ba’zi mutaxassislar haqiqatan jarohat olgan futbolchilar ham noto‘g‘ri jazolanishi mumkinligini ta’kidlashmoqda. Shunga qaramay, yangi qoida sun’iy vaqt cho‘zishga qarshi samarali choraga aylanishi kutilmoqda.
Chunki bu orqali o‘yin davomida vaqtni ataylab o‘tkazishning narxi oshadi. Agar IFAB bu taklifni tasdiqlasa, futbol qoidalarida sezilarli o‘zgarish yuz beradi.
Endilikda maydonda tibbiy yordam faqat jarohatni davolash emas, balki taktik qarorlarni ham o‘zgartiradigan omilga aylanishi mumkin. Manba: one.uz

FIFA предложила новое правило против затягивания времени
FIFA предложила ввести новый порядок в футболе, направленный против умышленного затягивания времени и замедления темпа игры. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно предложению, футболисты, получившие травму, после оказания медицинской помощи на поле должны ждать не менее одной минуты перед возвращением в игру. Это предложение будет обсуждаться на ежегодном собрании Международного совета футбольных ассоциаций (IFAB).
Если оно будет одобрено, правило будет включено в международные футбольные правила. Основная цель порядка — принять меры против искусственного затягивания времени в игре.
Ранее FIFA проводила испытания порядка с двухминутным ожиданием, но он подвергся серьезной критике. Отмечалось, что команда может остаться без одного игрока на две минуты, что особенно опасно в важные моменты.
Поэтому был принят вариант с одной минутой ожидания. Новое правило не будет применяться во всех случаях.
Если травма футболиста возникла из-за грубого действия соперника, или если травмированный игрок — вратарь, а также если футболист, которому предстоит пробивать пенальти, нуждается в помощи, такие игроки не покидают поле. Однако этот порядок вызывает определённые опасения.
Некоторые специалисты подчеркивают, что даже действительно травмированные футболисты могут быть неправомерно наказаны. Тем не менее, ожидается, что новое правило станет эффективной мерой против искусственного затягивания времени.
Потому что таким образом цена за умышленное затягивание времени в ходе игры повысится. Если IFAB одобрит это предложение, в футбольных правилах произойдут значительные изменения.
Теперь медицинская помощь на поле может стать не только средством лечения травм, но и фактором, влияющим на тактические решения. Источник: one.uz