Kerrik: Hujumda aniqlik yetishmadi, lekin o‘smoqdamiz
Angliya Premer-ligasining 27-turida "Everton"ga qarshi o‘tkazilgan o‘yindan so‘ng "Manchester Yunayted" bosh murabbiyi Maykl Kerrik o‘z fikrlari bilan bo‘lishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Premer-ligada har bir ochko va g‘alaba o‘ta mashaqqatli ekanini ta’kidlab, jamoa aynan shunday murakkab muhitda tajriba orttirayotganini aytdi. — Bu Premer-liga, bu yerda o‘yin yutish oson emas.
Lekin biz o‘rganishda davom etyapmiz. Umuman olganda, bugungi o‘yin biz uchun yaxshi o‘tdi, — dedi Kerrik.
Murabbiyning so‘zlariga ko‘ra, jamoa o‘yinni nazorat qilishga harakat qilgan, ammo asosiy muammo hujumning oxirgi bosqichida sezilgan. Ya’ni, to‘pni oldinga olib chiqish va vaziyat yaratishda muammo yo‘q, lekin hal qiluvchi zarbalarda aniqlik va ijodkorlik yetishmagan.
— Hujumning so‘nggi bosqichida biroz chaqqonlik va ijodkorlik kamlik qildi. Jarima maydonida kuchliroq bo‘lishimiz kerak edi, — deya qo‘shimcha qildi murabbiy.
Shunga qaramay, Kerrik o‘yin oxirida yaratilgan xavfli vaziyatlar va kiritilgan gol jamoaga ishonch berganini qayd etdi. U bu holatni muhim signal sifatida baholadi: jamoa eng yaxshi formada bo‘lmaganda ham natija olish mumkinligini ko‘rsatdi.
— Bu bizga ishonch va kurash ruhini beradi. Demak, hatto eng yaxshi holatda bo‘lmasak ham, muvaffaqiyatga erishishimiz mumkin, — dedi u.
Kerrik hujum chizig‘i haqida ham fikr bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, jamoaning oldingi chiziq futbolchilari turli kuchli jihatlarga ega va bir nechta rolni bajarishga qodir.
Bu esa "Yunayted"ning asosiy ustunliklaridan biri hisoblanadi. — Hujumdagi futbolchilarimiz turli kuchli tomonlarga ega.
Ular turli pozitsiyalarda o‘ynay oladi. Ba’zan ular o‘z odatiy o‘rnida emas, boshqa joyda harakat qiladi.
Agar ular vazifasini to‘g‘ri tushunib, yaxshi bajarsa, men bunga qarshi emasman. Bu bizga moslashuvchanlik beradi, — deya yakunladi Kerrik.
Xulosa qilar ekan, murabbiy jamoaning o‘sishda davom etayotganini, natijalar borligini ta’kidladi. Ammo hujum chizig‘iga biroz o‘tkirlik qo‘shilsa, "Manchester Yunayted"ning o‘yini va natijalari yanada yaxshiroq bo‘lishini qo‘shimcha qildi.

Керрик: В атаке не хватало точности, но мы растём
После матча 27-го тура Английской Премьер-лиги против "Эвертона" главный тренер "Манчестер Юнайтед" Майкл Керрик поделился своими мыслями. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что в Премьер-лиге каждое очко и победа даются очень тяжело, и команда именно в такой сложной среде набирается опыта. — Это Премьер-лига, здесь не так просто выиграть матч.
Но мы продолжаем учиться. В целом сегодняшний матч прошёл для нас хорошо, — сказал Керрик.
По словам тренера, команда пыталась контролировать игру, однако основная проблема ощущалась на завершающей стадии атаки. То есть проблем с продвижением мяча вперёд и созданием моментов не было, но в решающих ударах не хватало точности и креативности.
— В завершающей стадии атаки немного не хватало быстроты и творческого подхода. В штрафной площади нам нужно было быть сильнее, — добавил тренер.
Тем не менее, Керрик отметил, что опасные моменты в конце игры и забитый гол придали команде уверенности. Он оценил это как важный сигнал: команда показала, что можно добиваться результата, даже не будучи в лучшей форме.
— Это придаёт нам уверенность и боевой дух. Значит, даже если мы не в лучшей форме, мы можем добиваться успеха, — сказал он.
Керрик также высказался о линии атаки. По его словам, игроки передней линии команды обладают разными сильными сторонами и способны выполнять несколько ролей.
Это является одним из основных преимуществ "Юнайтед". — Наши атакующие игроки имеют разные сильные стороны.
Они могут играть на разных позициях. Иногда они действуют не на своих привычных местах, а в других зонах.
Если они правильно понимают свои задачи и хорошо их выполняют, я не против. Это даёт нам гибкость, — подытожил Керрик.
В заключение тренер отметил, что команда продолжает расти, и результаты есть. Однако, если добавить немного остроты в линию атаки, игра и результаты "Манчестер Юнайтед" станут ещё лучше.