Laporta: Messining ketishi og‘ir, lekin zarur qaror edi
“Barselona” prezidenti Joan Laporta 2021 yilda Lionel Messining klubni tark etishi bilan bog‘liq voqealar haqida gapirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, argentinalik futbolchining ketishi ma’muriyatning xohishiga emas, balki klubning moliyaviy manfaatlarini himoya qilish zaruratiga asoslangan. Laportaning aytishicha, yangi shartnoma imzolash klub uchun katta moliyaviy zarar keltirishi mumkin edi.
Shu sababli rahbariyat bunday qarorga kelgan. Laporta Messi bilan bog‘liq vaziyatni o‘z faoliyatidagi eng og‘ir lahzalardan biri deb atadi.
U buni Kuman, Xavi va Pike kabi futbolchilarning klubni tark etishi bilan tenglashtirdi. Uning ta’kidlashicha, shartnomani uzaytirish uchun to‘lanishi kerak bo‘lgan xarajatlar juda katta bo‘lgani bois, bu masala ijobiy hal etilmagan.
Shuningdek, Laporta Messini birinchi prezidentlik davridan beri yaxshi tanishini va yillar davomida futbolchilar bilan insoniy aloqalar o‘rnatish tabiiy jarayon ekanini aytdi. U “Barselona” bu futbolchilarga katta imkoniyatlar yaratganini, lekin klub tamoyillari va moliyaviy reallikdan chekinmaganini ta’kidladi.
Laporta va Messi o‘rtasidagi munosabatlar haqida ham gapirildi. Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, ular o‘rtasida sovuqlik paydo bo‘lgan.
Hatto “Oltin to‘p” topshirish marosimida ham noqulay holat yuz bergan. Messi va Laporta uzoq vaqt davomida bir-biriga nisbatan sovuq munosabatda bo‘lishgan, ammo keyinchalik bu aloqalar biroz yumshagan.
Laporta kelajakda bu munosabatlar to‘liq tiklanishiga umid bildirdi. Eslatib o‘tamiz, Lionel Messi “Barselona” safida 17 yil faoliyat yuritgan va klub tarixida eng muhim ramzlardan biriga aylangan.
U 778 ta o‘yinda 672 ta gol urib, 35 ta sovrin qo‘lga kiritgan, jumladan, 10 ta La Liga va 4 ta Chempionlar ligasi chempionligini yutgan. Laportaning so‘zlariga ko‘ra, Messining ketishi hissiyotlarga og‘ir zarba bo‘lgan bo‘lsa-da, klubning tamoyillari va moliyaviy barqarorligi ustuvor bo‘lgan.
Endi esa muxlislar Messining “Barselona” bilan aloqalari yaxshilanib, chiroyli yakun topishini kutishmoqda.

Лапорта: Уход Месси был тяжелым, но необходимым решением
Президент «Барселоны» Жоан Лапорта рассказал о событиях, связанных с уходом Лионеля Месси из клуба в 2021 году. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, уход аргентинского футболиста был обусловлен не желанием руководства, а необходимостью защиты финансовых интересов клуба. По словам Лапорты, подписание нового контракта могло бы нанести клубу значительный финансовый ущерб.
Поэтому руководство приняло такое решение. Лапорта назвал ситуацию с Месси одним из самых тяжелых моментов в своей карьере.
Он сравнил это с уходом из клуба таких игроков, как Куман, Хави и Пике. По его словам, расходы, которые пришлось бы понести для продления контракта, были слишком велики, поэтому вопрос не был решен положительно.
Также Лапорта отметил, что хорошо знает Месси с первого срока своего президентства и что установление человеческих отношений с игроками — это естественный процесс, который длился годами. Он подчеркнул, что «Барселона» предоставила этим игрокам большие возможности, но не отступила от принципов клуба и финансовой реальности.
Также говорилось о взаимоотношениях между Лапортой и Месси. По словам президента, между ними возникла холодность.
Даже на церемонии вручения «Золотого мяча» возникла неловкая ситуация. Месси и Лапорта долгое время относились друг к другу холодно, но позже эти отношения немного смягчились.
Лапорта выразил надежду, что в будущем эти отношения полностью восстановятся. Напомним, что Лионель Месси провел в «Барселоне» 17 лет и стал одним из самых важных символов в истории клуба.
Он сыграл 778 матчей, забил 672 гола и завоевал 35 трофеев, включая 10 чемпионств в Ла Лиге и 4 победы в Лиге чемпионов. По словам Лапорты, уход Месси стал тяжелым ударом для эмоций, но принципы клуба и финансовая стабильность были приоритетом.