"Real" jamoasi bosh murabbiyi Alvaro Arbeloa “Benfika” futbolchisi Janluka Prestiannining bir o‘yinga diskvalifikatsiya qilinishi haqida o‘z fikrini bildirib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘tgan hafta “Real” futbolchisi Vinisius Prestiannini irqchilikda ayblagan edi. Hozirda UEFA ushbu masalani ko‘rib chiqishni davom ettirmoqda.
Bu haqda euro-football.ru xabar berdi. Arbeloaning so‘zlariga ko‘ra, dastlabki tekshiruvlar davomida Prestianni tomonidan kamsitish holati bo‘lishi mumkinligi aniqlangani sababli u vaqtincha maydondan chetlatilgan.
Murabbiy bu holatni jamoa ichida muhokama qilmaganini ta’kidlab, o‘z pozitsiyasini bildirdi: “Bu irqchilikka qarshi qat’iy choralar ko‘rish uchun muhim imkoniyatdir. Biz faqat o‘yinga e’tibor qaratyapmiz, qolgan masalalarda esa UEFA o‘z qarorini chiqaradi.” Shuningdek, Arbeloa Vinisiusning gol urganidan keyingi xursandchiligiga ham munosabat bildirdi: “Vinisius juda chiroyli gol urdi.
Lekin kim nima qilgan bo‘lsa ham, yoki keyinchalik nima sodir bo‘lishidan qat’i nazar, irqchilikni hech narsa oqlay olmaydi. Bu mening aniq pozitsiyam.” “Real” va “Benfika” jamoalari o‘rtasidagi javob uchrashuvi 25-fevral kuni bo‘lib o‘tadi.

Арбелоа: Необходимы решительные меры против расизма
Главный тренер команды "Реал" Альваро Арбелоа высказался по поводу дисквалификации футболиста "Бенфики" Джанлуки Престианна на один матч. Об этом сообщает Zamin.uz.
На прошлой неделе футболист "Реала" Винисиус обвинил Престианна в расизме. В настоящее время УЕФА продолжает рассматривать этот вопрос.
Об этом сообщает euro-football.ru. По словам Арбелоа, в ходе первоначального расследования было выявлено возможное наличие дискриминационных действий со стороны Престианна, поэтому он был временно отстранён от игры.
Тренер отметил, что не обсуждал этот инцидент внутри команды и выразил свою позицию: «Это важная возможность принять строгие меры против расизма. Мы сосредоточены только на игре, а по остальным вопросам УЕФА примет своё решение.» Также Арбелоа прокомментировал радость Винисиуса после забитого гола: «Винисиус забил очень красивый гол.
Но независимо от того, кто что сделал или что произойдёт впоследствии, ничто не оправдывает расизм. Это моя чёткая позиция.» Ответный матч между командами "Реал" и "Бенфика" состоится 25 февраля.