Desham: Argentina chempionlikka imtiyozsiz erishdi
Bu haqda euro-football.ru xabar berdi. Mazkur musobaqa finalida Argentina va Fransiya jamoalari kuch sinashgan edi.
O‘yinning asosiy vaqti hamda qo‘shimcha bo‘limlar natijasida hisob 3:3 bo‘lib yakunlangan, penaltilar seriyasida esa Argentina aniqroq harakat qilib, g‘alabani qo‘lga kiritgan edi. Deshamning fikriga ko‘ra, Argentina chempionlikka erishish jarayonida jiddiy imtiyozlar yoki yordam olmagan.
U Polshaga qarshi o‘yinda argentinaliklar foydasiga belgilangan penalti golga aylantirilmaganini eslatib o‘tdi. Shuningdek, Argentina musobaqa davomida urgan jami 15 golning faqat to‘rttasi penaltidan kiritilganini ta’kidladi.
Murabbiy, shuningdek, guruh bosqichidagi ilk o‘yinda argentinaliklarning uchta goli bekor qilinganini va Niderlandiyaga qarshi o‘yinda qo‘shimcha vaqt haddan tashqari ko‘p qo‘shilganini qayd etdi. Desham “finalda argentinaliklarga yordam berishdi” degan da’volarni asossiz deb hisoblashini bildirdi.
U o‘yin davomida penaltilar bo‘yicha Fransiya tomoni e’tiroz bildirmaganini, chunki vaziyatlar adolatli bo‘lganini qo‘shimcha qildi. Shuningdek, u Argentina va Fransiya jamoalarini jahon chempionatlari tarixidagi eng ajoyib finallardan birini tashkil qilgani uchun tabrikladi.

Дешам: Аргентина добилась чемпионства без преимуществ
Главный тренер сборной Франции Дидье Дешам прокомментировал споры вокруг чемпионства Аргентины на чемпионате мира 2022 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает euro-football.ru. В финале данного турнира встретились команды Аргентины и Франции.
Основное и дополнительное время матча завершились со счётом 3:3, а в серии пенальти Аргентина действовала точнее и одержала победу. По мнению Дешама, Аргентина не получала серьёзных преимуществ или помощи на пути к чемпионству.
Он напомнил, что в матче против Польши пенальти в пользу аргентинцев не был реализован. Также он отметил, что из 15 голов, забитых Аргентиной в ходе турнира, только четыре были с пенальти.
Тренер также отметил, что в первом матче группового этапа три гола аргентинцев были отменены, а в игре с Нидерландами было добавлено чрезмерно много дополнительного времени. Дешам считает необоснованными утверждения о том, что «в финале помогали аргентинцам».
Он добавил, что во время игры французская сторона не выражала претензий по поводу пенальти, поскольку ситуации были справедливыми. Также он поздравил команды Аргентины и Франции с проведением одного из самых впечатляющих финалов в истории чемпионатов мира.
Для справки, ожидается, что Дидье Дешам покинет пост главного тренера сборной Франции по окончании чемпионата мира 2026 года.