Yevropa Chempionlar Ligasi 1/8 final bosqichiga chiqish uchun kechgan so‘nggi bahs haqiqiy dramatik voqealarga boy bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Turinda bo‘lib o‘tgan hal qiluvchi javob uchrashuvida «Yuventus» katta matonat ko‘rsatdi. Shunga qaramay, qo‘shimcha bo‘limlarda «Galatasaroy» hal qiluvchi zarbani amalga oshirib, nimchorakfinal yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi.
Uchrashuv 3:2 hisobida «Yuventus» foydasiga yakunlansa-da, ikki o‘yin natijasiga ko‘ra turk klubi 7:5 umumiy hisob bilan keyingi bosqichga yo‘l oldi. O‘yin davomida «Yuventus» ikkinchi bo‘lim boshida bir futbolchidan ayrilganiga qaramay, kurashni davom ettirdi.
Ular asosiy vaqtda birinchi uchrashuvdagi 2:5 hisobini yo‘qqa chiqarishga muvaffaq bo‘lishdi. Turinliklar o‘n kishi bo‘lib ham raqibga jiddiy qarshilik ko‘rsatishdi.
«Yuventus»ning gollarini Manuel Lokatelli, Federiko Gatti va Ueston Makkenni kiritib, jamoani qutqarib qolishga yaqinlashdi. Ayniqsa, asosiy vaqtda zarur farqni ta’minlash umidlarni kuchaytirdi.
Biroq qo‘shimcha bo‘limlar o‘yinning butun ssenariysini o‘zgartirdi. Viktor Osimhen va Barish Alper Yilmazning gollari «Galatasaroy»ni g‘alabaga yetakladi.
Ushbu zarbalar nafaqat «Yuventus»ning umidlarini so‘ndirdi, balki turk klubining iroda va sovuqqonlik bilan nimchorakfinalga chiqishini ta’minladi. Mazkur o‘yin Chempionlar Ligasi nega millionlab muxlislarni o‘ziga jalb qilishini yana bir bor isbotladi.
Har bir daqiqa qiziqarli voqealarga boy bo‘lib, oxirigacha qanday yakunlanishi noma’lum edi. «Galatasaroy»ning bu g‘alabasi faqat birinchi o‘yindagi ustunlikni saqlab qolish emas, balki bosim ostida ham o‘z imkoniyatlaridan unumli foydalanish qobiliyatini namoyish etdi.
Shu tariqa, turk klubi YECHLning nimchorakfinaliga yo‘l oldi, «Yuventus» esa o‘z maydonida g‘alaba qozonganiga qaramay, musobaqani tark etdi.

Последний матч за выход в 1/8 финала Лиги чемпионов Европы оказался настоящим драматическим событием. Об этом сообщает Zamin.uz.
В решающем ответном матче, прошедшем в Турине, «Ювентус» проявил большую стойкость. Тем не менее, в дополнительное время «Галатасарай» нанес решающий удар и завоевал путёвку в четвертьфинал.
Хотя матч завершился со счётом 3:2 в пользу «Ювентуса», по сумме двух встреч турецкий клуб вышел в следующий этап с общим счётом 7:5. Во время игры «Ювентус» продолжал борьбу, несмотря на то, что во второй половине остался в меньшинстве.
Они сумели свести на нет счёт первого матча 2:5 в основное время. Туринцы, играя вдесятером, оказали серьёзное сопротивление сопернику.
Голы «Ювентуса» забили Мануэль Локателли, Федерико Гатти и Уэстон Маккенни, приблизив команду к спасению. Особенно надежды усилил гол, обеспечивший необходимое преимущество в основное время.
Однако дополнительное время изменило весь сценарий игры. Голы Виктора Осимхена и Бариша Альпера Йылмаза привели «Галатасарай» к победе.
Эти голы не только погасили надежды «Ювентуса», но и обеспечили турецкому клубу выход в четвертьфинал благодаря воле и хладнокровию. Эта игра ещё раз доказала, почему Лига чемпионов привлекает миллионы болельщиков.
Каждая минута была наполнена интересными событиями, и до конца было неизвестно, чем всё закончится. Победа «Галатасарая» показала не только сохранение преимущества после первого матча, но и умение эффективно использовать свои возможности под давлением.
Таким образом, турецкий клуб вышел в четвертьфинал Лиги чемпионов, а «Ювентус», несмотря на победу на своём поле, покинул соревнование.