Turkiyada futbol va milliy g‘urur birlashgan holda yana bir muhim voqea ro‘y berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Istanbulning «Galatasaroy» klubi Chempionlar ligasi 1/8 finaliga chiqdi. Bu muvaffaqiyatdan so‘ng Turkiya Prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘an jamoani shaxsan tabrikladi.
Klub pley-off bosqichida Italiya vakili «Yuventus»ni ikki o‘yin natijasiga ko‘ra mag‘lub etdi. Birinchi bellashuvda 5:2 hisobida yirik g‘alaba qozongan «Galatasaroy» javob o‘yinida 2:3 hisobida mag‘lub bo‘ldi, ammo umumiy 7:5 natija bilan keyingi bosqichga yo‘l oldi.
O‘yin yakunlangach, Turkiya yoshlar va sport vaziri Usmon Ashkin Bak jamoa kiyinish xonasiga borib, futbolchilar va murabbiylarni tabrikladi. Shu bilan birga, Prezident Erdo‘g‘an ham bosh murabbiy Okan Buruk bilan telefon orqali bog‘landi.
Prezident bu g‘alabani nafaqat klub uchun, balki butun Turkiya uchun muhim yutuq sifatida baholadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, «Galatasaroy»ning Yevropa maydonidagi muvaffaqiyati mamlakat futbolining xalqaro nufuzini oshiradi.
Murabbiy Okan Buruk esa o‘z navbatida bu g‘alabani Prezidentning tug‘ilgan kuniga bag‘ishlash mumkinligini ta’kidladi. Rajab Toyyib Erdo‘g‘an shu yil 26 fevral kuni 72 yoshni qarshi oldi.
«Galatasaroy»ning bu muvaffaqiyati nafaqat sport natijasi sifatida, balki Turkiyada futbolga bo‘lgan qiziqishni yanada kuchaytiruvchi voqea sifatida yodda qoldi. Bu kecha klub muxlislari va butun Turkiya uchun uzoq vaqt esda qoladigan tarixiy lahzaga aylandi.

В Турции произошло ещё одно важное событие, где футбол и национальная гордость объединились. Об этом сообщает Zamin.uz.
Стамбульский клуб «Галатасарай» вышел в 1/8 финала Лиги чемпионов. После этого успеха Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган лично поздравил команду.
Клуб в плей-офф стадии победил итальянский «Ювентус» по сумме двух матчей. В первом матче «Галатасарай» одержал крупную победу со счётом 5:2, во втором ответном матче проиграл со счётом 2:3, но по общему счёту 7:5 прошёл в следующий этап.
После окончания игры министр молодёжи и спорта Турции Усман Ашкин Бак посетил раздевалку команды и поздравил футболистов и тренеров. Также Президент Эрдоган связался по телефону с главным тренером Оканом Буруком.
Президент оценил эту победу как важное достижение не только для клуба, но и для всей Турции. По его словам, успех «Галатасарая» на европейской арене повысит международный престиж турецкого футбола.
Главный тренер Окан Бурук, в свою очередь, отметил, что эту победу можно посвятить дню рождения Президента. Реджеп Тайип Эрдоган отметил 72-й день рождения 26 февраля этого года.
Этот успех «Галатасарая» запомнится не только как спортивный результат, но и как событие, усиливающее интерес к футболу в Турции. Этот вечер стал историческим моментом, который надолго останется в памяти болельщиков клуба и всей Турции.