Turkiyada futbol uchrashuvi vaqtida g‘aroyib voqea yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda «Mevlanakapy Guzelhisar» va «Istanbul Yurdum Spor» jamoalari o‘rtasidagi o‘yin davomida sodir bo‘lgan hodisani aks ettirgan video keng tarqaldi. O‘yinning bir lahzasida darvozabon to‘pni uzoqlashtirishga uringanida, to‘p maydon ustidan uchib o‘tgan chayqaga tegib ketadi.
Bu haqda euro-football.ru xabar berdi. Qush yerga qulagach, har ikki jamoa futbolchilari darhol uning yoniga yugurib bordi.
«Istanbul Yurdum Spor» jamoasi sardori Gani Chatan vaziyatni tezda baholab, chayqaga birinchi yordam ko‘rsatishni boshladi. U qushga yurakni bilvosita massaj qilish orqali hayotini saqlab qolishga harakat qildi.
Shundan so‘ng, qush maydon chetidagi tibbiyot xodimlariga topshirildi. Turkiyaning AA axborot agentligi ma’lumotiga ko‘ra, chayqaning hayoti saqlab qolingan.
Qush bir muddat ucha olmasligi mumkin, ammo veterinariya xizmatlariga topshirilgach, uning sog‘ayishi kutilmoqda. Ushbu hodisa futbolchilar va tibbiyot xodimlarining mehribonligi tufayli ijobiy yakun topdi.

Футболисты на поле спасли жизнь голубю
В социальных сетях широко распространилось видео, запечатлевшее инцидент во время игры между командами «Mevlanakapy Guzelhisar» и «Istanbul Yurdum Spor». В один из моментов вратарь пытался выбить мяч подальше, и мяч коснулся голубя, пролетавшего над полем.
Об этом сообщает euro-football.ru. После того как птица упала на землю, футболисты обеих команд сразу же подбежали к ней.
Капитан команды «Istanbul Yurdum Spor» Гани Чатан быстро оценил ситуацию и начал оказывать первой помощи голубю. Он пытался спасти жизнь птицы, делая непрямой массаж сердца.
После этого птицу передали медицинскому персоналу на краю поля. По данным информационного агентства AA из Турции, жизнь голубя была спасена.
Птица некоторое время не сможет летать, но после передачи в ветеринарную службу ожидается её выздоровление. Этот случай завершился положительно благодаря заботе футболистов и медицинского персонала.