Yevropa Ligasi 1/8 final bosqichiga yo‘llanma olish uchun o‘tkazilgan javob uchrashuvlari yakunlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu bosqichda futbol muxlislari haqiqiy sport zavqini, qizg‘in raqobat va dramatik lahzalarni kuzatish imkoniga ega bo‘ldilar. Ayrim jamoalar minimal g‘alaba bilan maqsadiga erishgan bo‘lsa, boshqalari murakkab o‘yinlar orqali keyingi bosqichga yo‘l oldi.
Bu o‘yinlar Yevropa Ligasi musobaqasining naqadar shiddatli ekanini yana bir bor tasdiqladi. Eng e’tiborli o‘yinlardan biri Angliyada bo‘lib o‘tdi.
“Nottinghem Forest” o‘z maydonida Turkiyaning “Fenerbahche” klubini qabul qildi. Uchrashuvda mezbonlar 1:2 hisobida mag‘lubiyatga uchragan bo‘lsa-da, birinchi o‘yinda qo‘lga kiritilgan 3:0 hisobidagi ustunlik tufayli keyingi bosqichga chiqdi.
O‘yinda “Nottinghem Forest”dan Hadson-Odoi yagona gol kiritgan bo‘lsa, “Fenerbahche” safida Akturkog‘li ikkita gol (biri penaltidan) urdi, biroq bu umumiy hisobni o‘zgartirish uchun yetarli bo‘lmadi. Italiyada esa “Bolonya” jamoasi Norvegiyaning “Brann” klubiga qarshi o‘yinda 1:0 hisobida g‘alaba qozondi.
Mezbonlar o‘yinni ishonchli tarzda o‘tkazib, Joau Mariuning yagona goli evaziga keyingi bosqich yo‘llanmasini rasmiylashtirdi. Norvegiyalik futbolchi Serensenning 37-daqiqada qizil kartochka olishi mehmonlar uchun vaziyatni yanada qiyinlashtirdi.
Birinchi uchrashuvda ham “Bolonya” 1:0 hisobida g‘alaba qozongan edi. Ispaniyada “Selta” jamoasi PAOKga qarshi kechgan o‘yinda 1:0 hisobida zafar quchdi.
Mezbonlar o‘yinni ehtiyotkorlik bilan olib borib, Svedbergning 63-daqiqadagi goli evaziga g‘alabani qo‘lga kiritdi. Birinchi bahsda ham “Selta” 2:1 hisobida g‘alaba qozongan edi va shu tariqa keyingi bosqichga yo‘l oldi.
Eng shiddatli va dramatik o‘yin Belgiyada “Genk” hamda Zagrebning “Dinamo” jamoalari o‘rtasida bo‘lib o‘tdi. O‘yin 3:3 hisobida yakunlandi.
“Genk” safida Sor, Dzyunya va Heymans gol muallifi bo‘ldi, “Dinamo”dan esa Bakrar hamda Stoykovich (ikkisi penaltidan) gol urdi. Biroq Stoykovichning 103-daqiqada qizil kartochka olishi mehmonlar uchun qiyin vaziyatni yuzaga keltirdi.
Birinchi o‘yinda 3:1 hisobida g‘alaba qozongan “Genk” bu safar ham o‘z ustunligini saqlab, keyingi bosqichga chiqdi. Yevropa Ligasi javob o‘yinlarining yakuniy natijalariga ko‘ra, “Nottinghem Forest”, “Bolonya”, “Selta” va “Genk” jamoalari 1/8 final yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi.
Endi ushbu musobaqaning yanada qiziqarli bosqichi – nimchorakfinal o‘yinlari oldinda. Muxlislarni yanada hayajonli va shiddatli bahslar kutmoqda.

Завершились ответные матчи, проведённые для получения путёвок в 1/8 финала Лиги Европы. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этом этапе футбольные болельщики получили возможность насладиться настоящим спортивным удовольствием, напряжённой борьбой и драматическими моментами. Некоторые команды достигли цели минимальной победой, другие прошли дальше через сложные игры.
Эти матчи ещё раз подтвердили, насколько напряжённым является турнир Лиги Европы. Один из самых заметных матчей прошёл в Англии.
«Ноттингем Форест» принимал у себя турецкий клуб «Фенербахче». Несмотря на поражение хозяев со счётом 1:2, благодаря преимуществу 3:0, полученному в первом матче, команда вышла в следующий этап.
В матче «Ноттингем Форест» забил единственный гол Хадсон-Одои, а у «Фенербахче» Актуркоглу забил два гола (один с пенальти), но этого оказалось недостаточно, чтобы изменить общий счёт. В Италии же команда «Болонья» одержала победу над норвежским клубом «Бранн» со счётом 1:0.
Хозяева уверенно провели игру и благодаря единственному голу Жоау Мариу оформили путёвку в следующий этап. Красная карточка норвежского футболиста Серенсена на 37-й минуте усложнила ситуацию для гостей.
В первом матче «Болонья» также выиграла со счётом 1:0. В Испании команда «Сельта» одержала победу над ПАОКом со счётом 1:0.
Хозяева осторожно вели игру и благодаря голу Сведберга на 63-й минуте добились победы. В первом матче «Сельта» выиграла со счётом 2:1 и таким образом прошла в следующий этап.
Самый напряжённый и драматичный матч прошёл в Бельгии между командами «Генк» и «Динамо» Загреб. Игра завершилась со счётом 3:3.
За «Генк» голы забили Сор, Дзюня и Хейманс, а у «Динамо» отличились Бакрар и Стойкович (оба с пенальти). Однако красная карточка Стойковича на 103-й минуте создала сложную ситуацию для гостей.
«Генк», выигравший первый матч со счётом 3:1, сохранил своё преимущество и вышел в следующий этап. По итогам ответных матчей Лиги Европы команды «Ноттингем Форест», «Болонья», «Сельта» и «Генк» получили путёвки в 1/8 финала.
Теперь впереди более интересный этап турнира — матчи 1/4 финала. Болельщиков ждут ещё более захватывающие и напряжённые встречи.