Rossiya terma jamoasi darvozabonlar murabbiyi Vitaliy Kafanov Matvey Safonov va Nikita Haykinning sportdagi muvaffaqiyatlarini ularning o‘ziga xos ruhiyati bilan bog‘liq ekanini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda euro-football.ru xabar bergan. Ma’lum qilinishicha, Nikita Haykin himoya qilayotgan Norvegiyaning «Bude-Glimt» klubi ilk bor Chempionlar ligasi 1/8 final bosqichiga yo‘l olgan.
Shu bilan birga, Matvey Safonov o‘ynayotgan «PSJ» jamoasi ham ayni bosqichda qatnashmoqda va Fransiya chempionatida peshqadamlik qilmoqda. Kafanovning fikricha, bu yutuqlar tasodifiy emas, aksincha, tarixan rus xalqining ruhiyatida qutqarish, yordam berish va qahramonlikka intilish kuchli bo‘lgani bilan bog‘liq.
Murabbiyga ko‘ra, aynan shu sifatlar darvozabonlar uchun juda muhim va ular sportda muvaffaqiyatga erishishda muhim rol o‘ynaydi. Shuningdek, Kafanov Avstriyaning «Shturm» klubida o‘ynayotgan Daniil Hudyakovni ham alohida e’tirof etdi.
Haykin haqida esa u Norvegiya darvozabonlik maktabining mahsuli ekanini qayd etib, mahalliy futbol tizimining bu boradagi rolini ta’kidladi.

Успех российских вратарей связан с их духом
Тренер вратарей сборной России Виталий Кафанов подчеркнул, что спортивные успехи Матвея Сафонова и Никиты Хайкина связаны с их особым духом. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом также сообщил euro-football.ru. По его данным, клуб «Буде-Глимт» из Норвегии, за который выступает Никита Хайкин, впервые вышел в 1/8 финала Лиги чемпионов.
В то же время команда «ПСЖ», вратарём которой является Матвей Сафонов, также участвует на этом этапе и лидирует в чемпионате Франции. По мнению Кафанова, эти достижения не случайны, а связаны с тем, что в истории русского народа сильны стремления к спасению, помощи и героизму.
По словам тренера, именно эти качества очень важны для вратарей и играют значительную роль в достижении успехов в спорте. Кроме того, Кафанов особо отметил Даниила Худякова, который выступает за австрийский клуб «Штурм».
Что касается Хайкина, он отметил, что тот является продуктом норвежской школы вратарей, подчеркнув роль местной футбольной системы в этом направлении.