Turkiyaning ikki mashhur futbol klubi — «Galatasaray» va «Fenerbahche» futbolchilari sportga tikish bilan bog‘liq jinoyat ishi sababli qamoq jazosi olish xavfi ostida qolmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda *euro-football.ru* xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, «Galatasaray» futbolchisi Metehan Baltachi va «Fenerbahche» sardori Mert Hakan Yandash ushbu ishda gumon qilinmoqda.
Baltachiga 13 yilgacha, Yandashga esa 17 yilgacha ozodlikdan mahrum etilish jazosi qo‘llanilishi mumkin. Turkiyaning *Sabah* nashri xabariga ko‘ra, Metehan Baltachi kamida ikki marta «Galatasaray» jamoasi o‘yinlariga stavka qilgan.
Garchi u o‘sha o‘yinlarda asosiy tarkibda maydonga tushmagan bo‘lsa-da, jamoa qaydnomasida kiritilgani sababli o‘yin natijasiga bilvosita ta’sir ko‘rsatish ehtimoli mavjud edi. Amaldagi Turkiya qonunchiligiga binoan, professional futbolchilar bukmekerlik tizimida o‘zining sportchi ekanini ma’lum qilishi shart.
Ammo Baltachi bu talabni bajarmagan. Shu sababli unga nisbatan qonunchilikka zid harakatlar bo‘yicha ayblov ilgari surilgan.

В Турции подозреваются два футболиста в преступлении, связанном со ставками
Два известных футбольных клуба Турции — «Галатасарай» и «Фенербахче» — находятся под угрозой тюремного заключения из-за уголовного дела, связанного со ставками на спорт. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает *euro-football.ru*. По данным источника, футболист «Галатасарая» Метехан Балтачи и капитан «Фенербахче» Мерт Хакан Яндаш подозреваются в данном деле.
Балтачи может быть приговорён к лишению свободы на срок до 13 лет, а Яндаш — до 17 лет. По информации турецкого издания *Sabah*, Метехан Балтачи делал ставки на матчи команды «Галатасарай» как минимум дважды.
Хотя он и не выходил на поле в основном составе в тех играх, его включение в заявку команды могло косвенно повлиять на результат матча. Согласно действующему законодательству Турции, профессиональные футболисты обязаны сообщать о своём статусе спортсмена в букмекерской системе.
Однако Балтачи не выполнил это требование. По этой причине ему предъявлены обвинения в действиях, противоречащих законодательству.