Turkiyada «Galatasaray» va «Fenerbahche» futbol klublari a'zolari bo‘lgan ikki futbolchi qonunbuzarlik ishlari bo‘yicha jiddiy muammolarga duch kelishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda euro-football.ru xabar berdi. Gap «Galatasaray» futbolchisi Metehan Baltadji va «Fenerbahche» sardori Mert Hakan Yandash haqida ketmoqda.
Ularning har biri noqonuniy faoliyatda ishtirok etganlikda gumon qilinmoqda. Baltadji 13 yilgacha, Yandash esa 17 yilgacha ozodlikdan mahrum etilishi mumkinligi aytilmoqda.
Turkiyaning «Sabah» nashri xabariga ko‘ra, Metehan Baltadji kamida ikki marta «Galatasaray» ishtirokidagi o‘yinlarga garov tikkan. Ushbu o‘yinlarda u asosiy tarkibda bo‘lmagan bo‘lsa-da, qaydnomaga kiritilgan.
Shu sababli, uning o‘yin natijasiga ta’sir ko‘rsatish ehtimoli bo‘lgan deb hisoblanmoqda. Amaldagi qonunchilikka ko‘ra, professional sportchilar bukmekerlik faoliyati bilan shug‘ullanishni istasa, bu haqda rasmiy ma’lumot berishi shart.
Ammo Metehan Baltadji bunday majburiyatni bajarmagani aniqlangan. Shu sababli, unga nisbatan qonuniy choralar ko‘rilishi ehtimoli mavjud.
Mazkur holat Turkiyada sport va qonunchilik masalalariga jiddiy e’tibor qaratilayotganini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

В Турции двое футболистов подозреваются в незаконной деятельности
В Турции двое футболистов, являющихся членами футбольных клубов «Галатасарай» и «Фенербахче», могут столкнуться с серьёзными проблемами по делу о нарушениях закона. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает euro-football.ru. Речь идёт о футболисте «Галатасарая» Метехане Балтаджи и капитане «Фенербахче» Мерте Хакане Яндаше.
Каждый из них подозревается в участии в незаконной деятельности. Сообщается, что Балтаджи может быть приговорён к лишению свободы на срок до 13 лет, а Яндаш — до 17 лет.
По информации турецкого издания «Sabah», Метехан Балтаджи как минимум дважды делал ставки на матчи с участием «Галатасарая». Хотя он не был в основном составе в этих играх, он был внесён в заявку.
По этой причине считается, что он мог повлиять на результат матчей. Согласно действующему законодательству, профессиональные спортсмены, желающие заниматься букмекерской деятельностью, обязаны официально сообщать об этом.
Однако было установлено, что Метехан Балтаджи не выполнил это обязательство. Поэтому существует вероятность принятия в отношении него законных мер.
Этот случай вновь демонстрирует серьёзное внимание, которое уделяется в Турции вопросам спорта и законодательства.