Turkiyaning "Galatasaray" va "Fenerbahche" futbol klublarining ikki o‘yinchisi tikishlar bilan bog‘liq holatlar sabab qamoq jazosiga tortilishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda euro-football.ru xabar berdi. Mazkur ishda "Galatasaray" futbolchisi Metehan Baltadji hamda "Fenerbahche" sardori Mert Hakan Yandashning ismlari tilga olinmoqda.
Mahalliy ommaviy axborot vositalarining ma’lumotlariga ko‘ra, Baltadjiga 13 yilgacha, Yandashga esa 17 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi xavfi mavjud. Sabah nashrining xabariga ko‘ra, Metehan Baltadji kamida ikki marta "Galatasaray" o‘yinlariga pul tikkan.
U o‘sha uchrashuvlarda asosiy tarkibda bo‘lmagan, ammo qaydnomaga kiritilganligi sababli o‘yinga ma’lum darajada ta’sir ko‘rsatish imkoniyatiga ega bo‘lgan. Turkiya qonunchiligiga muvofiq, professional futbolchilar bukmekerlik faoliyatida ishtirok etganini ma’lum qilishi shart.
Biroq Baltadji ushbu talabni bajarmagani ta’kidlanmoqda. Ushbu holatlar futbol qoidalarini buzish sifatida baholanib, jiddiy huquqiy oqibatlarga olib kelishi mumkin.

В Турции двое футболистов получили тюремный срок за ставки
Два игрока футбольных клубов Турции "Галатасарай" и "Фенербахче" могут быть приговорены к тюремному заключению из-за ситуаций, связанных со ставками. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает euro-football.ru. В данном деле упоминаются имена футболиста "Галатасарая" Метехана Балтаджи и капитана "Фенербахче" Мерта Хакана Яндеша.
По данным местных СМИ, Балтаджи грозит до 13 лет лишения свободы, а Яндешу — до 17 лет. Согласно сообщению издания Sabah, Метехан Балтаджи делал ставки на матчи "Галатасарая" как минимум дважды.
Он не был в основном составе в тех матчах, но, поскольку был внесён в заявку, имел возможность в определённой степени влиять на игру. В соответствии с законодательством Турции, профессиональные футболисты обязаны сообщать о своём участии в букмекерской деятельности.
Однако отмечается, что Балтаджи не выполнил это требование. Эти случаи рассматриваются как нарушение футбольных правил и могут привести к серьёзным юридическим последствиям.