O‘zbek bokschi qizlari Sofiyada finalga yo‘l oldi
Bolgariyaning Sofiya shahrida o‘tayotgan 77-“Strandja” xalqaro boks turnirida o‘zbek bokschi qizlari muhim natijalarga erishmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yarim final janglari yurtimiz vakillari uchun muvaffaqiyatli kechib, bir nechta vazn toifalarida final yo‘llanmalari qo‘lga kiritildi. Turnir 23-fevraldan 2-martgacha davom etmoqda.
48 kg vazn toifasida Farzona Fozilova va Sabina Boboqulova o‘zaro to‘qnash kelishdi. O‘zbekiston chempionati finalida Farzona g‘olib bo‘lgan edi, ammo bu gal Sabina 5:0 hisobida ishonchli g‘alaba qozonib, finalga yo‘l oldi.
Farzona esa bronza medaliga ega chiqdi. 51 kg vaznda Feruza Kazakova irlandiyalik Kaitlin Freresni 5:0 hisobida mag‘lub etib, finalga yo‘llanma oldi.
Feruza turnir davomida yuqori saviyadagi janglarini namoyish etib, AQSH va Germaniya vakillari ustidan ham g‘alaba qozongan edi. 57 kg vazn toifasida Nigina O‘ktamova irlandiyalik Niam Fayga qarshi ringga chiqdi.
Chorak finalda Niam Humorabonu Mamajonovani mag‘lub etgan edi, ammo bu safar Nigina 4:1 hisobida g‘alaba qozonib, finalga chiqdi. 65 kgda Navbahor Hamidova angliyalik Sacha Xikkeyni 5:0 hisobida mag‘lub etdi.
U bu jangda o‘zining hujumkor va faol harakatlari bilan ajralib turdi. 75 kg vaznda Aziza Zokirova AQSH vakilasi Naomi Graxam bilan bellashib, 4:1 hisobida g‘alaba qozondi va finalga yo‘l oldi.
Aziza jang davomida o‘zining ishonchli va puxta harakatlari bilan raqibdan ustun keldi. 80 kgda Ruxshona Parpiyeva turkiyalik Yaren Duztasga qarshi ringga chiqdi.
Jangda bor kuchini sarflaganiga qaramay, Ruxshona 0:5 hisobida mag‘lub bo‘ldi va musobaqani bronza medali bilan yakunladi. +80 kg vazn toifasida Oltinoy Sotimboyeva qozog‘istonlik Dina Islambekovani 3:2 hisobida mag‘lub etib, finalga chiqdi.
Jang tarang va murosasiz kechganiga qaramay, Oltinoy sovuqqonlik va iroda ko‘rsatdi. Xulosa qilib aytganda, o‘zbek bokschi qizlari Sofiya turnirida o‘z mahoratlarini yana bir bor isbotlashmoqda.
Ular bir kunda bir necha final yo‘llanmasini qo‘lga kiritib, yuqori saviyadagi tayyorgarliklarini namoyish etdilar. Endi barcha e’tibor final janglariga qaratilgan.

Узбекские боксерши вышли в финал в Софии
В международном боксерском турнире 77-го «Странджа», проходящем в Софии, Болгария, узбекские боксерши добиваются важных результатов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Полуфинальные бои прошли успешно для наших спортсменок, и в нескольких весовых категориях были завоеваны путёвки в финал. Турнир продолжается с 23 февраля по 2 марта.
В весовой категории 48 кг Фарзона Фозилова и Сабина Бобокулова встретились друг с другом. В финале чемпионата Узбекистана победила Фарзона, но на этот раз Сабина уверенно выиграла со счётом 5:0 и вышла в финал.
Фарзона же получила бронзовую медаль. В весе 51 кг Феруза Казакова победила ирландку Кейтлин Фререс со счётом 5:0 и получила путёвку в финал.
Феруза продемонстрировала высокий уровень бокса на протяжении всего турнира, одержав победы также над представителями США и Германии. В весовой категории 57 кг Нигина Октамова вышла на ринг против ирландки Ниам Фэй.
В четвертьфинале Ниам победила Хуморабону Мамаджонову, но на этот раз Нигина выиграла со счётом 4:1 и вышла в финал. В весе 65 кг Навбахор Хамидова победила англичанку Сачу Хикки со счётом 5:0.
В этом бою она выделялась своей атакующей и активной манерой ведения боя. В весе 75 кг Азиза Закирова сразилась с представительницей США Наоми Грэм, выиграв со счётом 4:1 и вышла в финал.
Азиза благодаря уверенным и продуманным действиям в бою превзошла соперницу. В весе 80 кг Рухшона Парпиева вышла на ринг против турчанки Ярен Дузтас.
Несмотря на все усилия, Рухшона проиграла со счётом 0:5 и завершила соревнование с бронзовой медалью. В весовой категории свыше 80 кг Ольтинай Сотимбойева победила казахстанку Дину Исламбекову со счётом 3:2 и вышла в финал.
Бой был напряжённым и безкомпромиссным, но Ольтинай проявила хладнокровие и волю к победе. Подводя итог, можно сказать, что узбекские боксерши вновь подтверждают своё мастерство на турнире в Софии.
Они завоевали несколько путёвок в финал за один день, продемонстрировав высокий уровень подготовки. Теперь все внимание сосредоточено на финальных боях.