O‘zbekistonlik 11 bokschi “Strandja” turniri finalida!
Ushbu musobaqa O‘zbekiston boksi uchun sermahsul va natijalarga boy bo‘ldi. Hamyurtlarimizdan ayrimlari finalga yo‘llanma olgan bo‘lsa, ba’zilari musobaqani bronza medali bilan yakunladi.
-50 kg vazn toifasida Asilbek Jalilov qozog‘istonlik Daniyal Sabit bilan jang qilishi kerak edi. Biroq Asilbekning jarohat olgani sababli bu jang o‘tkazilmadi.
Shu tariqa, u musobaqani bronza medali bilan yakunladi. Bu qaror uning sog‘lig‘ini himoya qilish maqsadida qabul qilindi.
-70 kg vazn toifasida ham xuddi shunday holat kuzatildi. Shavkatjon Boltayevning avvalgi janglarda olgan jarohati sababli u yarim final jangiga chiqmadi va bronza medaliga ega bo‘ldi.
-75 kg vaznda Fazliddin Erkinboyev italiyalik Gabriyele Guidiga qarshi ringga chiqdi. Fazliddin jang davomida raqibidan ustunlik qilib, 5:0 hisobida g‘alaba qozondi va finalga yo‘l oldi.
-80 kg vazn toifasida Javohir Ummataliyev ukrainalik Jamal Kuliyev bilan jang qildi. Qizg‘in bahsda hamyurtimiz 3:2 hisobida g‘alaba qozonib, finalga yo‘llanma oldi.
-85 kg vaznda Akmaljon Isroilov ukrainalik Danilo Jasanga qarshi ringga chiqdi. U ham ishonchli harakat qilib, hakamlar qaroriga ko‘ra g‘olib deb topildi va finalga chiqdi.
-90 kg vaznda To‘rabek Xabibullayev AQSH vakili Josep Avinongyaga qarshi ringga ko‘tarilib, 5:0 hisobida yirik g‘alabaga erishdi. Bu natija uning finalga loyiq ekanini ko‘rsatdi.
+90 kg vaznda Ozodbek Aliyev mezbonlar vakili Yordan Morejonga qarshi jang qildi. Yosh sportchimiz 3:2 hisobida g‘alaba qozonib, finalga chiqdi.
Biroq ayrim bokschilarimiz uchun yarim final bahslari omadli kechmadi. Masalan, Norbek Abdullayev va Samir Sobirov o‘z janglarida mag‘lub bo‘lishdi va musobaqani bronza medali bilan yakunlashdi.
Yarim final yakunlariga ko‘ra, 11 nafar o‘zbekistonlik bokschi finalga chiqdi, ulardan 5 nafari erkaklar, 6 nafari esa ayollardir. Yana 6 nafar vakilimiz bronza medali bilan taqdirlandi.
Bu natijalar O‘zbekiston boksining yuqori salohiyatini yana bir bor isbotladi. Endi barcha e’tibor final janglariga qaratilgan bo‘lib, hamyurtlarimizdan yorqin g‘alabalar va oltin medallar kutilmoqda.

11 узбекских боксеров в финале турнира «Странджа»!
В Софии, Болгария, продолжается престижный международный боксерский турнир «Странджа», и полуфинальные бои подошли к концу. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот турнир оказался плодотворным и результативным для узбекского бокса. Некоторые из наших соотечественников получили путёвки в финал, а некоторые завершили соревнования с бронзовыми медалями.
В весовой категории до 50 кг Асилбек Джалилов должен был сразиться с казахстанцем Даниалом Сабитом. Однако из-за травмы Асилбека этот бой не состоялся.
Таким образом, он завершил турнир с бронзовой медалью. Это решение было принято в целях защиты его здоровья.
В весовой категории до 70 кг произошла аналогичная ситуация. Из-за травмы, полученной в предыдущих боях, Шавкатжон Болтаев не вышел на полуфинальный бой и получил бронзовую медаль.
В весе до 75 кг Фазлиддин Эркинбоев вышел на ринг против итальянца Габриэле Гуиди. Фазлиддин доминировал в бою и одержал победу со счётом 5:0, выйдя в финал.
В весовой категории до 80 кг Джавохир Умматалиев сразился с украинцем Джамалом Кулиевым. В напряжённой борьбе наш соотечественник выиграл со счётом 3:2 и получил путёвку в финал.
В весе до 85 кг Акмалжон Исроилов вышел на ринг против украинца Данило Ясанга. Он также уверенно выступил и по решению судей был признан победителем, выйдя в финал.
В весовой категории до 90 кг Турабек Хабибуллаев поднялся на ринг против представителя США Джозефа Авинонги и одержал крупную победу со счётом 5:0. Этот результат подтвердил его право на финал.
В весе свыше 90 кг Озодбек Алиев сразился с представителем хозяев Йорданом Морейоном. Молодой спортсмен выиграл со счётом 3:2 и вышел в финал.
Однако для некоторых наших боксёров полуфинальные бои не были удачными. Например, Норбек Абдуллаев и Самир Собиров проиграли свои бои и завершили турнир с бронзовыми медалями.
По итогам полуфиналов 11 узбекских боксёров вышли в финал, из них 5 мужчин и 6 женщин. Ещё 6 наших представителей были награждены бронзовыми медалями.
Эти результаты вновь подтвердили высокий потенциал узбекского бокса. Теперь все внимание сосредоточено на финальных боях, где от наших соотечественников ожидаются яркие победы и золотые медали.