"Galatasaray" va "Fenerbahche" futbolchilari tikishlar bilan bog‘liq qonunbuzarliklar sabab qamoq jazosi xavfi ostida qolmoqda. Bu haqda *euro-football.ru* xabar berdi.
Gap "Galatasaray" jamoasi himoyachisi Metehan Baltadji va "Fenerbahche" sardori Mert Hakan Yandash haqida ketmoqda. *Sabah* nashriga ko‘ra, Baltadjiga 13 yil, Yandashga esa 17 yilgacha ozodlikdan mahrum etish jazosi tayinlanishi mumkin.
Aytilishicha, Baltadji kamida ikki marta "Galatasaray" ishtirokidagi o‘yinlarga garov qo‘ygan. Garchi u o‘sha o‘yinlarda asosiy tarkibda maydonga tushmagan bo‘lsa-da, jamoa qaydnomasida bo‘lgani sababli, o‘yin natijasiga bilvosita ta’sir ko‘rsatish imkoniga ega bo‘lgan.
Turkiya qonunchiligiga ko‘ra, professional sportchilar garov platformalarida o‘z maqomini aniq ko‘rsatishi shart. Ammo futbolchilar bu talabni bajarmagani qayd etilmoqda.

В Турции футболисты могут быть заключены в тюрьму из-за споров о ставках
Футболисты "Галатасарая" и "Фенербахче" находятся под угрозой тюремного заключения из-за нарушений, связанных со ставками. Об этом сообщает *euro-football.ru*.
Речь идет о защитнике команды "Галатасарай" Метехане Балтаджи и капитане "Фенербахче" Мерте Хакане Яндаше. По данным издания *Sabah*, Балтаджи может быть приговорен к 13 годам лишения свободы, а Яндаш — до 17 лет.
Сообщается, что Балтаджи как минимум дважды делал ставки на матчи с участием "Галатасарая". Несмотря на то, что он не выходил на поле в основном составе в этих играх, поскольку был в заявке команды, имел косвенную возможность влиять на результат матча.
Согласно законодательству Турции, профессиональные спортсмены обязаны четко указывать свой статус на платформах для ставок. Однако футболисты не выполнили это требование.
Данная ситуация может негативно сказаться на будущем футболистов. Такие нарушения в спортивной сфере могут привести к серьезным последствиям и нанести ущерб репутации турецкого футбола.