Turkiyaning «Galatasaray» va «Fenerbahche» futbol klublarida o‘ynaydigan ikki futbolchi qonunbuzarlikda ayblanib, ularga qamoq jazosi tahdid solinmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda euro-football.ru xabar berdi. Ma’lum bo‘lishicha, «Galatasaray» futbolchisi Metehan Baltaji va «Fenerbahche» sardori Mert Hakan Yandash noqonuniy stavkalar bilan bog‘liq mojaroda jinoiy javobgarlikka tortilishi mumkin.
Agar ularga qo‘yilgan ayblovlar tasdiqlansa, Baltaji 13 yilgacha, Yandash esa 17 yilgacha ozodlikdan mahrum etilishi ehtimoli bor. Turkiyaning «Sabah» nashri xabariga ko‘ra, Metehan Baltaji kamida ikki marta «Galatasaray» ishtirokidagi o‘yinlarga pul tikkan.
Ushbu o‘yinlarda u asosiy tarkibda maydonga tushmagan bo‘lsa-da, jamoa qaydnomasida bo‘lgani sababli o‘yin natijasiga ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan holatlar kuzatilgan. Turkiya qonunchiligiga muvofiq, professional sportchilar bukmekerlar bilan ishlaganda o‘z maqomini ochiq aytishi shart.
Ammo Baltaji bu qoidaga amal qilmagani ma’lum qilingan. Shu sababli, futbolchilarga nisbatan qonuniy choralar ko‘rilishi ehtimoli yuqori.

Двое турецких футболистов обвиняются в нелегальных ставках
Два футболиста, играющие в турецких клубах «Галатасарай» и «Фенербахче», обвиняются в нарушении закона и им грозит тюремное заключение. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает euro-football.ru. Известно, что футболист «Галатасарая» Метехан Балтаджи и капитан «Фенербахче» Мерт Хакан Яндаш могут быть привлечены к уголовной ответственности в связи с делом о незаконных ставках.
Если обвинения подтвердятся, Балтаджи может быть приговорён к лишению свободы на срок до 13 лет, а Яндаш — до 17 лет. По информации турецкого издания «Sabah», Метехан Балтаджи как минимум дважды делал ставки на матчи с участием «Галатасарая».
Хотя он не выходил на поле в основном составе в этих матчах, его присутствие в заявке команды могло повлиять на результат игры. В соответствии с турецким законодательством, профессиональные спортсмены обязаны открыто заявлять о своём статусе при работе с букмекерами.
Однако Балтаджи не соблюдал это правило. По этой причине существует высокая вероятность принятия законных мер в отношении футболистов.