Eron terma jamoasi 2026-yilda bo‘lib o‘tadigan futbol bo‘yicha Jahon chempionatida ishtirok etmaslik ehtimolini ko‘rib chiqmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda mamlakat futbol federatsiyasi rahbari Mehdi Toj ma’lum qildi. Xabarni *euro-football.ru* sayti tarqatgan.
Mehdi Tojning so‘zlariga ko‘ra, AQSh va Isroil o‘rtasidagi ziddiyatlar keskinlashgani sababli mundialga tayyorgarlik ko‘rish masalasi murakkablashgan. Yakuniy qaror mamlakat sport rahbariyati tomonidan qabul qilinishi kutilmoqda.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Eron terma jamoasi guruh bosqichidagi uchrashuvlarni AQShda o‘tkazishi rejalashtirilgan. Bu o‘yinlar Yangi Zelandiya, Belgiya va Misrga qarshi bo‘lishi kerak.
Shuningdek, pley-offning 1/16 finalida Eron va AQSh jamoalari o‘zaro to‘qnashishi ehtimoli ham mavjud. Bu esa FIFA uchun qo‘shimcha tashkiliy qiyinchiliklarni keltirib chiqarishi mumkin.

Сборная Ирана может быть дисквалифицирована с чемпионата мира
Сборная Ирана рассматривает возможность не участвовать в чемпионате мира по футболу 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил глава футбольной федерации страны Мехди Тодж. Новость распространил сайт *euro-football.ru*.
По словам Мехди Тоджа, из-за обострения конфликта между США и Израилем подготовка к мундиалю усложнилась. Окончательное решение ожидается от руководства спортивной сферы страны.
По данным, сборная Ирана планирует проводить матчи группового этапа в США. Эти игры должны пройти против Новой Зеландии, Бельгии и Египта.
Также существует вероятность встречи команд Ирана и США в 1/16 финала плей-офф. Это может создать дополнительные организационные сложности для ФИФА.
Кроме того, сообщается о временной приостановке национального футбольного чемпионата в Иране. Некоторые легионеры покинули страну, остальные ищут возможности для отъезда.