Musobaqa asosan AQShda o‘tkaziladi va eronliklar uchun viza olish masalasi doimiy muammo bo‘lib kelgan. Bu haqda euro-football.ru xabar bermoqda.
Eron futbol federatsiyasi rahbari Mehdi Toj ham vaziyatdan xavotirda ekanligini bildirdi. U: "Jahon chempionati va AQShning Eronga nisbatan olib borgan siyosati sababli, bizning musobaqada ishtirok etishimiz qiyin bo‘lishi mumkin.
Biroq, bu qarorni men qabul qilmayman", - deya ta’kidladi jurnalistlarga. Agar Eron terma jamoasi jahon chempionatidan chetlatilsa yoki o‘zi ishtirok etmasa, uning o‘rnini Birlashgan Arab Amirliklari yoki Iroq terma jamoasi egallashi ehtimoli mavjud.
Shu tariqa, musobaqada ishtirok etuvchi jamoalar soni o‘zgartirilishi mumkin. Bu holat Yaqin Sharqdagi siyosiy vaziyatning sportga ta’sirini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

Из-за напряжённой ситуации на Ближнем Востоке шансы сборной Ирана принять участие в чемпионате мира уменьшаются. Об этом сообщает Zamin.uz.
Турнир в основном будет проходить в США, и для иранцев получение визы всегда было постоянной проблемой. Об этом сообщает euro-football.ru.
Глава Федерации футбола Ирана Мехди Тодж также выразил обеспокоенность ситуацией. Он заявил: «Из-за чемпионата мира и политики США в отношении Ирана нам может быть сложно участвовать в турнире.
Однако это решение не принимаю я», — подчеркнул он журналистам. Если сборная Ирана будет отстранена от чемпионата мира или сама не примет участие, её место может занять сборная Объединённых Арабских Эмиратов или Ирака.
Таким образом, количество команд-участников турнира может измениться. Эта ситуация ещё раз демонстрирует влияние политической обстановки на Ближнем Востоке на спорт.