Mamlakatning ikki mashhur klubi — "Galatasaray" va "Fenerbahche" futbolchilari tikishlar bilan bog‘liq jiddiy ayblovlar sabab qamoq jazosi xavfi ostida qoldi. Bu haqda euro-football.ru xabar bermoqda.
Mazkur holatda "Galatasaray" futbolchisi Metehan Baltadji va "Fenerbahche" sardori Mert Hakan Yandash ishtirok etmoqda. Agar ularning ayblari tasdiqlansa, Baltadji 13 yilgacha, Yandash esa 17 yilgacha ozodlikdan mahrum etilishi mumkin.
"Sabah" nashri ma'lumotiga ko‘ra, Metehan Baltadji kamida ikki marta "Galatasaray" o‘yinlariga pul tikkan. U o‘sha uchrashuvlarda asosiy tarkibda maydonga tushmagan bo‘lsa-da, jamoa tarkibida bo‘lgani uchun natijaga bilvosita ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Turkiya qonunchiligiga ko‘ra, professional sportchilar bukmekerlarga o‘z maqomini oldindan ma'lum qilishi shart. Ammo Baltadji bu talabni bajarmagani aytilmoqda.
Bu holat futbol olamida katta shov-shuvga sabab bo‘ldi va futbolchilar jiddiy jazoga tortilishi mumkin.

В Турции в футбольном мире возник большой скандал. Об этом сообщает Zamin.uz.
Два известных клуба страны — "Галатасарай" и "Фенербахче" — футболисты которых находятся под угрозой тюремного заключения из-за серьёзных обвинений, связанных со ставками. Об этом сообщает euro-football.ru.
В данном случае участвуют футболист "Галатасарая" Метехан Балтаджи и капитан "Фенербахче" Мерт Хакан Яндаш. Если их вина подтвердится, Балтаджи может быть лишён свободы на срок до 13 лет, а Яндаш — до 17 лет.
По данным издания "Sabah", Метехан Балтаджи как минимум дважды делал ставки на матчи "Галатасарая". Хотя он не выходил на поле в основном составе в этих встречах, отмечается, что его присутствие в команде могло косвенно повлиять на результат.
Согласно турецкому законодательству, профессиональные спортсмены обязаны заранее уведомлять букмекеров о своём статусе. Однако утверждается, что Балтаджи не выполнил это требование.
Этот случай вызвал большой резонанс в футбольном мире, и футболисты могут понести серьёзное наказание.